Dnia 31marca 2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyło się spotkanie dla uczniówklas czwartych z pasjonatem historii i autorem wielu publikacji, Panem Romanem Chyłą. Jego tematem było „Dlaczego warto czytać książki historyczne?” Pan Chyła snuł opowieści o niezwykłych – bezcennych księgach i historiach ich powstania. Uzmysłowił uczniom, czego mogą się dowiedzieć z książek historycznych. Przedstawił wiele niezwykłych ciekawostek ze swojej pracy nad źródłami, do których udało mu się dotrzeć. Zaprezentował niezwykle cenne i wartościowe naukowo pozycje z własnych zbiorów. Pan Roman pobudził dziecięcą ciekawość i zaszczepił w uczniach pragnienie odkrywania historycznych opowieści.

Spotkanie było elementem realizowanego w szkole ministerialnego programu NPRC 2.0. Nad jego przebiegiem czuwały Panie: Aneta Przyłuck i Elżbieta Strzelińska.