Rano 4 czerwca przy Szkole Podstawowej Nr 1 spotkały się Smerfiki z klasy IB wraz z rodzicami i rodzeństwem, by wyruszyć do lasu na ?Piknik rodzinny?. Gdy do lasu dotarła pierwsza grupa rodzin, niebieskie ludziki wysiadły z aut przy leśnej kapliczce. Tam znalazły list ukryty przez Papę Smerfa. Przeczytały go i wyruszyły na trasę podchodów. Rodzice wyruszyli w dalszą drogę do leśnej wiaty Koła Myśliwskiego ?Głuszec?, by przygotowywać dla dzieci tajemniczą niespodziankę.
Smerfne dzieci wyruszyły leśnym traktem przez las, znacząc drogę dla pozostałych dzieci smerfnymi znakami, zawieszonymi na drzewach, ukrytymi w trawie. Ukryły również listy z zadaniami, które druga grupa musiała odszukać, a potem wykonać. Wędrówka leśnym traktem nikomu się nie dłużyła, dookoła szumiał las i śpiewały ptaki. Smerfy podśpiewując sobie smerfne piosenki, dotarły w głąb lasu do wioski Smerfów. Tam czekali na nich smerfni rodzice, którzy urządzili wioskę Smerfów i przygotowali posiłek dla Smerfików.
Gdy do wioski dotarła druga grupa Smerfików, odśpiewała samodzielnie ułożony okrzyk i wszyscy przywitali się z Papą Smerfem. Papa Smerf wraz ze Smerfami opowiedzieli o porwaniu Smerfetki przez Gargamela, oraz o wielkiej ekspedycji ratunkowej. Oczywiście Zgrywus przygotował wybuchowy prezent i wszystkich zasypało kolorowe konfetti. Kucharz i Smerfetka poczęstowały Smerfiki smerfnymi babeczkami. Smerfiki nagrodziły opowieść wielkimi brawami.
Smerfiki wraz z Panią Martą Drobek zaprezentowały wszystkim obecnym w wiosce historię o Tygrysku w języku angielskim. Prezentacja znajomości języka angielskiego przez dzieci wywarła duże wrażenie na rodzicach.
Smerfiki zaprosiły rodziców do wyścigów w workach i rolowania w beczce, przechodzenia przez tunel, rzutów do kręgli, zabaw ze spadochronem animacyjnym, wyścigów na torze przeszkód. Zabawy i śmiechu było wiele. Aż dziw, że dorośli potrafią tak się bawić. Wszyscy będą miło wspominać ten dzień, bo żal było się rozstawać, by wracać do domu. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była Pani M. Pracało - wychowawca klasy.