5 października 2016 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz pasowanie na ucznia.
Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Anna Krasoń zameldowała panu Dyrektorowi gotowość uczniów do ślubowania i pasowania na ucznia. Pan Dyrektor mgr Waldemar Gosek serdecznie przywitał przybyłych na tą uroczystość gości, a wśród nich wychowawców, nauczycieli, rodziców uczniów klas pierwszych, reprezentantów klas drugich, dzieci z Przedszkola Nr 1 w Sandomierzu wraz z panią Dyrektor i nauczycielami przedszkola oraz przewodniczącą Rady Rodziców panią Agnieszkę Woskowicz ? Baran. Pierwszoklasiści niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości ? pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny. Z uśmiechem na twarzach i bez tremy dzieci popisały się swoimi umiejętnościami recytatorskimi oraz talentem muzycznym co zostało nagrodzone gromkimi brawami. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Dzieci ślubowały być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Pan Dyrektor nie miał najmniejszych wątpliwości, gdy dotykając ołówkiem ramion dzieci, z dumą przyjmował je do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu.
W tym uroczystym dla pierwszaków dniu uczniowie po raz pierwszy oddali hołd patronowi naszej szkoły składając wiązankę kwiatów pod płytą Mikołaja Kopernika. Wychowawcy klas pierwszych wręczyli swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia, potwierdzające przyjęcie do braci uczniowskiej naszej szkoły. Pan Dyrektor natomiast przekazał książki o Sandomierzu, promujące piękno naszego miasta i okolic. Pierwszaki otrzymali również upominki od uczniów klas drugich oraz przedszkolaków. Impreza przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Jesteśmy przekonani, że ten piękny, jesienny dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszej oceny na pierwszym szkolnym świadectwie.