Od października 2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu prowadzone są zajęcia terapii integracji sensorycznej. W szkole powstała specjalnie do tego przystosowana sala, ze specjalistycznym sprzętem takim jak: podwieszane platformy, huśtawki, hamaki, deskorolki, trampoliny, tunele, piłki gimnastyczne, równoważnie, a także materiały i pomoce do stymulacji dotykowej, wzrokowej, węchowej i smakowej. Z terapii integracji sensorycznej, która jest określana mianem ?naukowej zabawy? korzystają dzieci z przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych z terenu Sandomierza. Obecnie na zajęcia zostało zakwalifikowanych 23 dzieci. Zajęcia powadzą trzy nauczycielki-tarapeutki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu, które posiadają kwalifikacje do prowadzenia tych zajęć. Zajęcie odbywają się codziennie do godziny siedemnastej.
Podczas zajęć u dziecka dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań. Terapia SI nie jest uczeniem konkretnych umiejętności, ale usprawnianiem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych umiejętności. Podczas zajęć stymuluje się zmysły dziecka oraz usprawnia takie zakresy, jak np.: motoryka mała, motoryka duża, koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zadaniem terapeuty jest, przy zastosowaniu odpowiednich technik, eliminowanie, wyhamowywanie i ograniczenie niepożądanych bodźców u dziecka.
Metoda integracji sensorycznej to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w pracy z dziećmi z problemami w rozwoju. Kierowana jest do dzieci z trudnościami w uczeniu się, ale również stosuje się ją w przypadku niepełnosprawności intelektualnej, ruchowej, autyzmu i innych zaburzeń. Terapia integracji sensorycznej ma postać ukierunkowanej zabawy. Zadaniem terapii SI jest dostarczenie dziecku, podczas jego aktywności ruchowej, kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych, wywołujących w konsekwencji poprawę integracji bodźców docierających do dziecka zarówno z otoczenia, jak i z jego ciała. Podczas zajęć dostosowuje się trudność zadań i ćwiczeń do poziomu możliwości dziecka oraz jego samopoczucia. W trakcie terapii postępy dziecka są monitorowane poprzez wykonywanie różnego rodzaju testów, jak również poprzez obserwację zmian zachowania. Atmosfera podczas terapii sprzyja rozwojowi wewnętrznej potrzeby zdobywania i poznawania środowiska. Dziecko czując, że odnosi sukcesy w coraz większej ilości różnorodnych zadań i bardziej skomplikowanych aktywnościach, podnosi swoją samoocenę i chętnie uczestniczy w zajęciach.

 

Informacja dla rodziców

Do zajęć z integracji sensorycznej kwalifikowane są dzieci które:

  1. Posiadają orzeczenie lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej z zaleceniem realizacji zajęć z integracji sensorycznej.
  2. Posiadają diagnozę oceny rozwoju procesów integracji sensorycznej.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zajęć z integracji sensorycznej można uzyskać osobiście w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu, ul. Okrzei 6 lub telefonicznie pod tel. 15 832 26 31 w godzinach pracy szkoły.