W dniu 08.10.2016 r. na Rynku Starego Miasta odbyły się uroczystości z okazji 730 rocznicy lokacji Sandomierza. Podczas obchodów miało miejsce przekazanie Burmistrzowi Markowi Bronkowskiemu sztandaru miasta, który został wręczony przez Marię Szydłowską - dyrektora generalnego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej w drzewiec wbite zostały pamiątkowe gwoździe. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił w Bazylice Katedralnej sztandar, na którym widnieje nowy herb Sandomierza, przedstawiający orła w koronie. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, mieszkańcy miasta, turyści którzy w tym dniu zwiedzali nasz gród. Byli tam również  przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 1 wraz z opiekunem Panią Moniką Kanią, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę.