W dniu 21.10.2016 roku w naszej szkole miało miejsce pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Akademii Przyszłości. Uczestnikami było całe Kolegium SP1 Sandomierz: dzieci, rodzice, wolontariusze, szkolny koordynator oraz lider ? Alicja Cichoń - na co dzień uczennica ILO. Rozmowy na temat programu, zabawy integracyjne miały na celu wzajemne poznanie się oraz pokazanie dzieciom i rodzicom, że warto pokonywać bariery i dążyć do realizacji własnych marzeń, które są w zasięgu ręki.
W najbliższą sobotę 29 października 2016 roku, dwunastu uczniów ze szkoły, zakwalifikowanych do programu, weźmie udział w uroczystej inauguracji XIV edycji Akademii Przyszłości. Dzieciom będą towarzyszyć wolontariusze na co dzień pracujący z nimi, szkolny koordynator programu - pedagog Elżbieta Strzelińska oraz rodzice. Uroczyste otwarcie kolejnego roku odbędzie się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak twierdzą uczniowie Akademii Przyszłości z klas 3-6: Milena, Zuzanna, Ania, Gabrysia, Alina, Nikola, Daria oraz Kamil G, Kamil B, Jakub, Kryspin, Wojtek, to dla nich ogromne przeżycie. Siostrzany program znanej w Polsce "Szlachetnej Paczki" Stowarzyszenia " Wiosna ", w którym uczestniczą już drugi rok, jest dla nich wspaniałą przygodą. Dzięki szerokiej rzeszy ludzi "dobrej woli", skupiających Akademię - mają szansę na lepszą przyszłość. W Akademii Przyszłości wszystko jest dokładnie zaplanowane. "Tutor"- dla dzieci, super "W" czyli wolontariusz, uczy je wygrywać w codziennym życiu. Dzięki niemu pokonują słabości, odkrywają swoje talenty. Darczyńcy zapewniają dzieciakom bazę ekonomiczną, która jest niezbędna do realizacji programu. Koordynatorzy wojewódzcy, szkolni czuwają nad prawidłową realizacją zadań zawartych w programie. Liderzy koordynują pracę wolontariuszy, a rodzice wspierają dzieci w działaniach, pilnują wypełniania przez nie codziennych obowiązków, dlatego Akademia Przyszłości odnosi sukcesy. Każdy coś od siebie daje i zarazem zyskuje.