Dnia 10 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pod hasłem ?Nasza niepodległa?
Apel rozpoczął się uroczystym wejściem pocztu sztandarowego. Następnie zebrani obejrzeli krótki film pt ?Droga Polaków do niepodległości? oparty na dokumentalnych materiałach filmowych.
Podczas występu uczniowie przedstawili krótką historię Polski w momencie utraty niepodległości. Troje dzieci niosąc szablony z datami rozbiorów: 1772, 1793, 1795 oraz trzech zaborców z przypiętymi napisami (Austria, Rosja, Prusy) skrępowali łańcuchem dziewczynkę ubraną w strój biało-czerwony symbolizującą POLSKĘ. W dalszym ciągu przedstawienia ubrane w kolorowe stroje krakowskie dziewczęta, przypomniały najważniejsze wydarzenia związane z walką Polaków o niepodległość: 1794 r. - powstanie kościuszkowskie, 1797 r. - utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, 1830 r. - powstanie listopadowe, 1863 r. - powstanie styczniowe. Punktem kulminacyjnym przedstawienia było pojawienie się Józefa Piłsudskiego i rozerwanie łańcucha krępującego Polskę.
W czasie przedstawienia mieliśmy możliwość wysłuchać wielu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego.
Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IV b pod kierunkiem pani Alicji Kamińskiej i pani Anny Rajkowskiej . Dekoracje i rekwizyty przygotowały pani Magdalena Łukawska i pani Anna Turbiarz.
Apel był ciekawą lekcją historii dla uczniów klas I-VI.

Dnia 11 listopada 2016r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli w miejskich odchodach 98 rocznicy Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej, po której odbył się przemarsz na Cmentarz Katedralny. Delegacja SU złożyła znicz pod pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów oddając hołd poległym w obronie ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły byli pod opieką pani E. Sidor.