Wyjątkowy charakter miał tegoroczny konkursu organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ?Tratwa?, który odbył się w dniu 16.12.2016 r.
W konkursie brali udział uczniowie z klas integracyjnych ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Gimnazjum Nr 1, II Liceum Ogólnokształcącego, przedszkolaki z Przedszkola ?Jaś i Małgosia? oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Uczestnicy konkursu przygotowywali szopki. Do ich wykonania używali bardzo różnych technik. Była ceramika i witraż. Prace były oceniane przez komisje, która miała ?twardy orzech do zgryzienia?, ponieważ wszystkie prace były równie imponujące. Laureaci otrzymali nagrody. Organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek dla uczniów biorących udział w konkursie. Wszystkie nagrodzone prace można oglądać w Centrum Kultury i Rekreacji przy ulicy Portowej w Sandomierzu. Wystawa nagrodzonych prac potrwa do 8 stycznia 2017 roku.
Organizowanie wspólnych przedświątecznych warsztatów ma już swoją wieloletnią tradycję. Te wydarzenia integrują ludzi i wprowadzają w klimaty świąt. Dla osób niepełnosprawnych mają także znaczenie terapeutyczne.