W tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych uczniowie klas III naszej szkoły wraz z wychowawcami włączyli się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Szkoła pamięta”. Jedna grupa wybrała się na cmentarz katedralny, tam uczniowie posprzątali bezimienne, opuszczone groby poczym złożyli na nich kwiaty i zapalili znicze. Druga grupa udała się pod pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej, po wysłuchaniu krótkiej historii opowiedzianej przez nauczyciela zapalając znicze, oddali nieżyjącym hołd. Uczniowie nie zapomnieli również o zmarłych nauczycielach , kwiaty i znicze złożyli zarówno pod pomnikiem poległych pedagogów oraz odwiedzili niektóre groby zmarłych nauczycieli, którzy pracowali w SP 1. Takie akcje organizowane są każdego roku. Nasi wychowankowie odwiedzają lokalne miejsca pamięci, dzięki temu mogą zgłębić wiedzę o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w naszym mieście i okolicach.