Dzień 8 listopada 2019 r. wnaszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Od samego rana odczuwać można było odświętną, patriotyczną atmosferę. Na szkolnym holu prezentowano fotografie iinformacje historyczne związane z obchodzonym świętem 11listopada. Społeczność szkolna miała symboliczne biało-czerwone kotyliony. Uroczystą atmosferę uświetnił apel z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji patriotycznej. W pierwszej części widowiska mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą historii niepodległości Ojczyzny, opartej na dokumentalnych materiałach filmowych, w której przypomniano trudną i krwawą historię narodową. Wspomniano szczególnie zasłużonych bohaterów: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego.

Drugą część widowiska zdominowały autentyczne wypowiedzi uczniów klasy 6b i 7b wykorzystane w montażu słowno-muzycznym, a zgromadzone na lekcjach j. polskiego na temat „Czym jest dla mnie Ojczyzna?” „Jak rozumiesz współczesny patriotyzm?”.

Podczas apelu „Zakochaj się w Polsce” mieliśmy okazję obejrzeć krótkie filmiki ukazujące piękne krajobrazy naszej Ojczyzny. Byliśmy w miejscach dalekich, znanych i podziwianych, ale i w tych bliskich sercu i zamieszkaniu. Pokazaliśmy na czym może polegać współczesna miłość do Ojczyzny i udowodniliśmy, że w obecnych czasach każdy może być patriotą.

Wspaniałym punktem uroczystości był popis wokalny uczennicy klasy 8a Roksany Zimoląg. W jej wykonaniu usłyszeliśmy piosenki „Taki kraj” oraz „Tutaj jest moja Ojczyzna”. Na zakończenie uczniowie klasy 3a z wielkim, artystycznym zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę „Co to jest niepodległość?”.8 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.

Serdecznie dziękujemy organizatorom tej uroczystości: A. Kamińskiej, M. Łukawskiej, J. Pietruszce, K. Majewskiej oraz W. Aleksandrowiczowi za wspaniale przygotowaną uroczystość, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.