Nowa hala namiotowa dla Jedynki

Szkoła Podstawowa numer 1 imienia Mikołaja Kopernika w Sandomierzu zyska nowoczesne zadaszone boisko. Dzisiaj (w piątek, 19 kwietnia) podpisana została umowa na realizację tej inwestycji. „Jedynka” szczyci się tym, że ma wśród swoich wychowanków troje olimpijczyków. 

Przy „jedynce” powstanie hala namiotowa połączona z budynkiem szkoły. Obecne zaplecze szatniowo-sanitarne zostanie przebudowane. Placówka zyska także rozkładaną scenę umożliwiającą organizowanie różnych wydarzeń kulturalnych oraz mobilną czterostanowiskową strzelnicę laserową.

– Hala będzie miała wymiary 46 na 26 metrów. Z powodzeniem zmieści kilkaset osób, które będą uczestniczyć w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Obiekt będzie służył nie tylko Szkole Podstawowej numer 1, ale również stowarzyszeniom, grupom nieformalnym i innym zainteresowanym. Świetnie wpisujemy się tym samym w program ministerialny „Aktywna Szkoła”. Jestem przekonany, że hala będzie tętniła życiem od wczesnych godzin rannych – mówił Marcin Marzec.

Burmistrz przypomniał, że „jedynka” jest szkołą wyjątkową, pierwsze sportowe kroki stawiało w niej bowiem troje sandomierskich olimpijczyków: szczypiornista Karol Bielecki, kajakarz Wiktor Chabel i płotkarka Karolina Kołeczek.

Dyrektor Marcin Sykucki zaznaczył, że społeczność szkolna czekała na taką inwestycję od wielu lat. „Jedynka” ma, wśród sandomierskich podstawówek, najmniejszą i najstarszą salę gimnastyczną. – Sala o wymiarach 18 na 10 metrów jest, jak na szkołę, do której uczęszcza prawie 400 uczniów, niewystarczająca. Mamy również boisko wielofunkcyjne i „Orlika”, ale z tych obiektów możemy korzystać tylko w okresie wiosenno-letnim. Nowy, zadaszony i ogrzewany obiekt był nam bardzo potrzebny – powiedział Marcin Sykucki.

Nowa hala będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.   

Radosław Słaba, prezes spółki Sport Halls z Wrocławia, która będzie wykonywać prace, zaznaczył, że jego firma specjalizuje się w budowie tego typu hal. Postawiła ich około 400 w całej Polsce. Dodał, że spółka ma zakład na Sandomierszczyźnie i zatrudnia pracowników z tego regionu.

Prace budowlane mają się rozpocząć w ciągu 14 dni od podpisania umowy.

Magistrat kilkakrotnie próbował pozyskać pieniądze na modernizację bazy sportowej Szkoły Podstawowej numer 1, przede wszystkim na zadaszenie „Orlika”. Udało się to wreszcie w ubiegłym roku z programu „Olimpia”, ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki z okazji 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich. Sandomierski samorząd pozyskał z tego źródła dofinansowanie w wysokości przeszło 2,2 mln zł. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie blisko 5,6 mln zł.

Obiekt ma być gotowy w grudniu.