W dniach 24 i 25 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji: „Ratujmy kasztanowce”, organizowanej przez Wydział Nadzoru Komunalnego Urzędu Miejskiego w Sandomierzu. W ramach tej akcji uczniowie klasy 7b i 8a pod opieką nauczycielki przyrody grabili i zbierali do worków opadłe liście kasztanowców na ulicy Okrzei.

Zabiegi te mają na celu ochronę populacji kasztanowców przed szkodnikiem tych drzew – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Poczwarki tych motyli zimują w opadłych liściach kasztanowców, by wiosną zacząć żerować jako dorosłe owady na młodych liściach. Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają z drzew. Mamy nadzieję, że wiosną będziemy mogli cieszyć się widokiem zdrowych kasztanowców.