W dniach 22-25.10.2019 r. oraz 30.10.2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu odbyły się lekcje profilaktyczne w ramach programu " Dziel się Uśmiechem" z zakresu higieny jamy ustne. Przedsięwzięcie jest realizowane przez Wrigley Poland Sp. z o.o oaz Polski Czerwony Krzyż. Jednym z głównych celów programu jest walka z próchnicą wśród dzieci.

W tym roku działaniami są objęci uczniowie klas 1. Zajęcia prowadzone w klasach przez pedagoga szkolnego – panią Elżbietę Strzelińską oraz szkolną pielęgniarkę panią Annę Rogulską mają na celu uświadomienie najmłodszym ,jak wielki wpływ na prawidłowy stan uzębienia mają codzienne zabiegi pielęgnacyjne. Dzieci zdobyły wiedzę na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej, m.in.: uczestniczyły w pokazie prawidłowego szczotkowania zębów, usłyszały ciekawostki dotyczące funkcji zębów: siekaczy czy kłów zarówno u ludzi , jak i zwierząt. Poznaną wiedzę utrwaliły w działaniu, myjąc zęby pod czujnym okiem pani pielęgniarki. Kolejny cykl zajęć odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2019 roku, celem wdrożenia małych odbiorców programu do kompleksowych działań, które w przyszłości uchronią je przed chorobami uzębienia i sprawią że ich zęby będą zdrowe i mocne.

Uczniom zostały przekazane materiały edukacyjne: szczoteczki, pasty oraz mini podręcznik ze wskazówkami, jak dbać o swoje zęby.