3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny oraz Sąd Rejonowy w Sandomierzu to dwa ważne miejsca na mapie naszego miasta, które odwiedzili uczniowie klasy 5a. Poznanie ich to nie tylko świetna lekcja zawodoznawcza, ale również  nauka o wartościach.

Dzień 5 czerwca był okazją dla uczniów naszej szkoły do spotkania z podróżnikiem i pasjonatem – Grzegorzem Chachurą, członkiem grupy podróżniczej TRZASK.

Pan Grzegorz opowiadał o jednej ze swoich podróży na Bliski Wschód – do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wielu uczniów poczuło się zachęconych do samodzielnego rozwijania takiej pasji i w indywidualnych rozmowach podczas przerw zadawali pytania, wymieniali uwagi, a także dzielili się z naszym gościem odczuciami ze swoich podróży.

W dniach 8 i 9 maja uczniowie klas 4a i 4b odwiedzili stację meteorologiczną w Sandomierzu, prowadzoną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Spotkanie było nie tylko okazją do przypomnienia i utrwalenia wiedzy z lekcji przyrody, dotyczącej pogody, składników pogody oraz sposobów ich pomiaru i obserwacji, ale także dało możliwość zapoznania się z pracą meteorologa, jakie wykształcenie trzeba zdobyć i jakie wyzwania niesie ze sobą ten zawód.

9 kwietnia 2024 r. klasa 6C w ramach wyjścia zawodoznawczego, odwiedziła salon fryzjerski „Colin’s hair". Podczas wizyty uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega zawód fryzjera oraz jakie szkoły, kursy należy ukończyć, żeby wykonywać ten zawód. Pan Radek zaprezentował modną stylizację, której modelem został jeden z uczniów. Później chętne osoby uzyskały poradę dotyczącą kondycji i pielęgnacji włosów.

W związku z przypadającym na 7 kwietnia Dniem Służby Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z osobami wykonującymi zawody związane z medycyną i zdrowiem.

Uczniowie klas czwartych zapoznali się z pracą pielęgniarki, klas piątych z pracą ratownika medycznego, klas szóstych z pracą instruktora jogi, a klasy siódme i ósme miały spotkanie z dietetykiem żywieniowym.

Wszyscy uczestnicy mogli wynieść z tych spotkań praktyczną wiedzę na temat tego, jak wygląda praca w danym zawodzie oraz jakie kierunki kształcenia trzeba wybrać, by móc w przyszłości je wykonywać.

27 marca 2024 r. klasa VI C wzięła udział w spotkaniu zawodoznawczym w Starostwie Powiatowym w Sandomierzu. Podczas rozmowy z Panem wicestarostą Pawłem Niedźwiedziem uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca Radnych Powiatu w Sandomierzu oraz jak przebiegają sesje. Uczniowie mieli okazję zadać Panu wicestaroście pytania dotyczące wykonywanego zawodu.

21 marca w hali sportowo-widowiskowej MOSiR w Sandomierzu odbyła się Świętokrzyska Giełda Szkół Ponadpodstawowych. To ważne wydarzenie zgromadziło wszystkich zainteresowanych aktualną ofertą edukacyjną szkół powiatu sandomierskiego. Nasi ósmoklasiści wraz z Dyrekcją, wychowawcami oraz doradcą zawodowym spotkali się z przedstawicielami placówek. Najpierw każda jednostka przedstawiła swoją ofertę. Później przy stoiskach wystawienniczych można było uzyskać informacje dotyczące możliwości kształcenia oraz  naboru na rok szkolny 2024/2025.

W dniu 18.03.2024 r. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach hotelarskich zorganizowanych w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Ośmioklasiści zapoznali się z ofertą kształcenia w kierunku technik hotelarstwa oraz poznali bazę dydaktyczną szkoły. Organizatorzy warsztatów zapewnili atrakcją, którą było zwiedzanie Hotelu "Mały Rzym", gdzie uczniowie poznali tajniki pracy w branży hotelarskiej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z animacji językowej.

15 marca br. gościliśmy panią Monikę Barłożek-Frańczak - kosmetologa ze Studio Urody Monika Barłożek-Frańczak. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji programu doradztwa zawodowego. Pani Monika przedstawiła zalety pracy kosmetologa, ścieżkę kariery, a także doradziła nastolatkom, jak pielęgnować cerę.

7 marca 2024 roku odbyła się konferencja "Nowoczesne trendy doradztwa zawodowego. Rolniczy zawód przyszłości" zorganizowana przez ŚCDN w Kielcach oraz Zespół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu. Doradcy zawodowi mieli okazję poznać sposób na rozwijanie kompetencji przyszłości, dowiedzieć się, jakie są możliwości kształcenia w zawodach rolniczych oraz jak współpracować ze sztuczną inteligencją w doradztwie zawodowym. Następnie poznali tajniki kształcenia w następujących kierunkach: mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, weterynaria, florystyka, architektura krajobrazu. Niebawem uczniowie klas ósmych będą mieli okazję zapoznać się z bogatą ofertą ZSCKR w Sandomierzu.