22 grudnia 2010 roku uczniowie klas trzecich pod kierunkiem nauczycieli religii p. Ewy Drozdowskiej i s. Danuty Wito zaprezentowali uczniom naszej szkoły jasełka bożonarodzeniowe. Chór szkolny złożony z uczniów klas 4-6 pod kierunkiem p. Anny Rajkowskiej zaśpiewał kilka kolęd i pastorałek. Zaangażowanie uczniów, ciekawa gra młodych aktorów oraz piękne dekoracje i stroje podobały się uczniom, nauczycielom oraz rodzicom, którzy licznie przybyli do szkoły, aby obejrzeć występ swoich dzieci.  Jasełka miały na celu pokazanie uczniom, że Boże Narodzenie jest zawsze tam gdzie czynimy dobro, zauważamy zło, pomagamy potrzebującym, nie zapominamy o tragedii ludzkiej.

Pan dyrektor podziękował nauczycielom i uczniom za ogromny wkład pracy włożony w przygotowanie pięknego występu oraz życzył wszystkim wesołych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, aby pod świąteczną choinką znalazła się radość, szczęście, życzliwość i wzajemne zrozumienie oraz spełnienie wszystkich marzeń w zbliżającym się Nowym 2011 Roku.

Zuchy z Gromady ?Bractwo Leśnej Przygody? na ręce dyrekcji szkoły przekazały Betlejemskie Światełko Pokoju.

p1040211

 

 20 grudnia 2010 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu przybyli do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu na uroczyste spotkanie wigilijne, które było zorganizowane w naszej szkole już po raz jedenasty.

Pan dyrektor mgr Waldemar Gosek w serdecznych słowach powitał niecodziennych gości, którym towarzyszyli opiekunowie na czele z panią  kierownik Janiną Żygadło.

Uczniowie klas 3A,3C,4C, pod kierunkiem s. Danuty Wito i p. Ewy  Drozdowskiej przygotowali przedstawienie jasełkowe. Chór szkolny pod kierunkiem p. Anny Rajkowskiej zaprezentował przybyłym do szkoły gościom koncert kolęd i pastorałek. Piękne występy solowe zachwyciły zebranych, a młodzi artyści zostali nagrodzeni brawami.  Tradycją naszej szkoły jest wspólne kolędowanie, dzielenie opłatkiem i składnie życzeń mieszkańcom DPS, którzy ze wzruszeniem słuchają szczerych i prosto z serca płynących słów przekazywanych im przez uczniów.

Zespół matematyczno ? przyrodniczy naszej szkoły w skład którego wchodzą panie: Urszula Nosal, Ewa Rutkowska, Magdalena Łukawska, Agnieszka Bartosz, Anna Zawadzka, -  jest inicjatorem i koordynatorem tej akcji.  Co roku przygotowuje upominki i poczęstunek dla niecodziennych gości. Każdy uczestnik spotkania wigilijnego otrzymał od Świętego Mikołaja paczkę ze słodyczami i owocami oraz własnoręcznie wykonanym przez uczniów stroikiem świątecznym.

W naszej szkole działa drużyna zuchowa ?Bractwo Leśnej Przygody? prowadzona przez panie: Marię Kiliańską, Małgorzatę Pracało i Elżbietę Strzelińską. Co roku zuchy roznoszą Betlejemskie Światełko Pokoju po urzędach i instytucjach Sandomierza. Podczas uroczystego spotkania wigilijnego w Szkole Podstawowej Nr1 w Sandomierzu delegacja zuchów naszej szkoły przekazała betlejemskie światełko na ręce przedstawiciela mieszkańców DPS w Sandomierzu.

Spotkania wigilijne organizowane w naszej szkole dla mieszkańców DPS uczą dzieci szacunku do ludzi starszych oraz uświadamiają dzieciom potrzebę  sprawiania radości ludziom samotnym i często zapomnianym przez bliskich, a symbol wolnego miejsca przy wigilijnym stole nabiera realnych kształtów.

Jeden z mieszkańców DPS p. Kazimierz Raczyński zaprezentował zebranym wiersz własnego autorstwa związany tematycznie z Bożym Narodzeniem.

Spotkanie przebiegało w miłej rodzinnej atmosferze,  dzieciom sprawiło wiele radości, a mieszkańcom DPS dostarczyło przyjemnych wrażeń i wzruszeń.

Pani Agnieszka Łukasiewicz, pracownik DPS w serdecznych słowach podziękowała dyrekcji oraz wykonawcom za zaproszenie do szkoły i możliwość miłego spędzenia czasu w gronie uczniów oraz przekazała uczniom słodki upominek. Stali bywalcy naszych wigilijnych spotkań podkreślali starania nauczycieli i uczniów zaangażowanych w przygotowanie imprezy, która co roku mimo, że związana jest ze świętami Bożego Narodzenia za każdym razem stwarza niepowtarzalny nastrój i klimat.

Współpraca pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 1 w Sandomierzu, a Domem Pomocy Społecznej nie jest jednorazową świąteczną akcją, lecz długofalowymi działaniami trwającymi już jedenaście lat. Mieszkańcy odwiedzają szkołę z okazji różnych świąt i uroczystości, a uczniowie są gośćmi Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu.

p1040182.jpg_

Media Expert jest organizatorem akcji ?Wspieraj szkoły z MEDIA EXPERT?, która daje szansę wyposażenia jednej ze szkół w nowoczesny sprzęt multimedialny. Nagroda główna czyli wyposażenie sali komputerowej w zestaw komputerowy przypadła naszej szkole, która zdobyła największą liczbę punktów przyznawanych przez klientów sieci Media.

22 grudnia 2010 roku Pan Dyrektor mgr Waldemar Gosek odebrał zestaw komputerowy od przedstawiciela MEDIA EXPERT. Otrzymaliśmy piękny prezent gwiazdkowy pod choinkę.

p1040205

18 grudnia 2010 roku w sandomierskim Domu Katolickim odbył się świąteczny koncert ?GWIAZDKI POD CHOINKĄ? skierowanym do dzieci i młodzieży z sandomierskich szkół i przedszkoli. W koncercie zorganizowanym przez Sandomierskie Centrum Kultury wzięli udział uczniowie klasy 3A i 3B. Dzieci zaprezentowały układy taneczne opracowane przez zawodowego choreografa p. Dariusza Bukowskiego i wychowawców klas panie: Bożenę Nowacką, Kingę Kras i Katarzynę Majewską. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością, a jednocześnie znaleźli się w gronie najlepszych sandomierskich formacji tanecznych, które w tym dniu uatrakcyjniły fantastycznie przygotowaną imprezę. Występ uczniów był dla nich wyróżnieniem i okazją do zaprezentowania się przed szerszą publicznością, na dużej scenie. Młodzi artyści stali się gwiazdami świątecznego koncertu. A ich występ oprócz wielu konkursów i gier był atrakcją dla przybyłych na ten koncert dzieci.

Uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej Nr 1  w Sandomierzu już po raz kolejny czynnie włączyli się do akcji ?Mikołaj dla polskich dzieci na Litwie?, prowadzonej pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i patronatem medialnym ?Radia Kielce? oraz dziennika ?Echo Dnia?.

Na przełomie listopada i grudnia 2010 roku uczniowie zgromadzili wiele nowych zabawek, różnorodnych książek, słowników nowych plecaków i różnych przyborów szkolnych. Zgromadzone rzeczy zostaną przekazane do polskiego Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach koło Wilna.

Akcją kierowała pani Elżbieta Strzelińska -  pedagog szkolny.

Szczególne aktywnie do akcji włączyli się uczniowie klas IVC, V A, II B. Wszystkim darczyńcom wyrażamy serdeczne podziękowania.

p1070652

15 grudnia 2010 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Sandomierzu odbyło się szkolenie zorganizowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach trwającego już od pięciu lat programu ,, RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ CAŁĄ POLSKĘ?- skierowanego do szkół podstawowych na terenie całego kraju. W szkoleniu wzięły udział nauczycielki Kinga Kras i Izabela Zawadzka. Szkolenie to miało na celu nauczenie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się, ktoś je prawidłowo wykona może zależeć czyjeś życie. W związku z powyższym przeszkoleni nauczyciele, którzy uzyskali certyfikaty ukończenia kursu, w II semestrze będą prowadzić zajęcia udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej NR1w Sandomierzu, a dodatkowo będą szkolić również nauczycieli. Szkoła z racji przystąpienia do programu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymała niezbędny sprzęt potrzebny do prowadzenia ćwiczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy, w tym; fantomy, filmy, plansze edukacyjne oraz podręczniki, które otrzyma każdy przeszkolony uczeń.

p1040170

Uczniowie klasy 3A z naszej szkoły biorą czynny udział we wszystkich akcjach organizowanych przez Biblioteka Miejską w Sandomierzu. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawczyń: p. Bożeny Nowackiej i p. Kingi Kras wzięli udział w konkursie plastycznym, wykonując kartkę świąteczną i aniołka. Prace dzieci ozdobiły odziały dziecięce biblioteki w Sandomierzu i w Tarnobrzegu.

Dzieci wzięły udział w konkursie czytelniczym ?Najlepszy pożeracz książek 2010?, którego laureatką została uczennica klasy 3A Natalia Krycia.

Za swoją aktywność i zaangażowanie uczniowie klasy 3A zostali wyróżnieni i z nicjatywy Biblioteki Miejskiej mogli uczestniczyć w specjalnie na tę okazję przygotowanym spektaklu pt:?Magiczny klucz i zaczarowany las? w wykonaniu Krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki ?Maska?.

Przedstawienie odbyło się 13 grudnia 2010 roku w Szkole Podstawowej NR 1 w Sandomierzu. Uczniowie klasy 3A w ramach integracji zaprosili na przedstawienie swoje koleżanki i kolegów z klas 1-3.

Tematem przedstawienia było dobro i szczere serce, które zawsze wygrywają ze złem. Uczniowie podziękowali pracownikom biblioteki za piękną nagrodę oraz złożyli życzenia świąteczne, wręczając własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe.

p1040165

p1040168

Nauczyciele świetlicy szkolnej: p. Małgorzata Gajek, Katarzyna Skotnicka, Katarzyna Majewska zorganizowali kiermasz świąteczny, z którego dochód został przeznaczony na dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla uczniów niepełnosprawnych z naszej szkoły.

p1040119

p1040128

Dnia 30 listopada 2010 roku, w mroźny wieczór andrzejkowy zuchy z 7 Gromady Zuchowej ? Bractwo Leśnej Przygody?, działającej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu, złożyły uroczystą Obietnicę Zuchową. Pomimo sporego mrozu, ze słowami zuchowej piosenki: ? Mundur, chusta, pas zuchowy?, dzieci dotarły pod sandomierski Ratusz. Tam w przepięknej zimowej scenerii, czekali na nich goście: rodzice, Komendantka Sandomierskiego Hufca ZHP oraz przyjaciele.

Uroczysty meldunek od jednej z drużynowych gromady, dh pwd. Elżbiety Strzelińskej, przyjęła Komendantka Sandomierskiego Hufca ZHP, dh hm. Ewa Miękina. Druhna Komendantka sprawdziła gotowość  zuchów do złożenia obietnicy: znajomość Praw Zucha, umiejętność zabaw oraz okrzyków zuchowych. Zuchy złożyły ślubowanie na znaczek zucha i stały się pełnoprawnymi członkami Związku Harcerstwa Polskiego. Obietnica zakończyła się w siedzibie sandomierskiego hufca, wśród zabaw i pląsów zuchowych. Sandomierski Hufiec  ZHP poszerzył swój krąg przyjaźni i zyskał nowych pomocników do pracy.

Drużynowymi gromady są:
dh hm Małgorzata Pracało
dh pwd Maria Kiliańska
dh pwd Elżbieta Strzelinska

p1070632.jpg_

 

6 grudnia 2010 roku uczniów naszej szkoły odwiedził Mikołaj. Uczniowie z niecierpliwością czekali w swoich klasach na odwiedziny gościa i oczywiście prezenty. Wszystkim dopisywał wspaniały humor, a dobry nastrój towarzyszący tej imprezie udzielił się wszystkim dzieciom.

6 grudnia odbyła się również impreza sportowo ? rekreacyjna ?Wyścig do Świętego Mikołaja?. Organizatorem imprezy był sandomierski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W turnieju wzięły udział 24 osobowe reprezentacje szkół podstawowych z Sandomierza. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę. Szkoła Podstawowa Nr 1 zdobyła drugie miejsce.

img_0007

img_0044


3 grudnia 2010 roku z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w Szkole Podstawowej NR1 w Sandomierzu został wprowadzony tydzień tolerancji dla osób niepełnosprawnych. Pedagodzy specjalni: Joanna Kotowska, Kinga Kras, Anna Zawadzka, Izabela Zawadzka zorganizowali konkurs plastyczno-literacki pod hasłem ?LEPIEJ SIĘ ROZUMIEMY, LEPIEJ SIĘ POZNAJEMY? skierowany do całej społeczności szkolnej klas 1-6. Głównym celem konkursu była integracja z osobami niepełnosprawnymi, wzbudzenie refleksji uczniów na temat poszanowania i tolerancji dla odmienności. Najważniejszą rzeczą zauważoną w trakcie oceniania prac plastycznych jak i literackich ? było bardzo realne i wrażliwe przedstawienie świata osób niepełnosprawnych, widzianego oczami dzieci zdrowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a autorzy prac zaprezentowali swoją ogromną inwencję twórczą i kreatywność. Laureaci konkursu i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a prace ich mogli podziwiać uczniowie i rodzice na zorganizowanej w szkole wystawie.

p1040135