Dzień 23 kwietnia od 1996 roku obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta jest datą symboliczną. 23 kwietnia urodzili się lub odeszli znani pisarze (m.in. Cervantes, Shakespeare, Nabokov, Vallejo).Dzień ten na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców- został ustalony przez UNESCO Dniem Książki i Praw Autorskich . Pierwsze obchody zbiegły się 25 Kongresem Międzynarodowej Unii Wydawców, który odbył się   w Barcelonie w setną rocznicę powstania tej organizacji.

23 kwietnia 2012 roku w Szkole Podstawowej Nr1 obchodzony był jako DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. Wszystkich uczniów klas I ? III tego dnia odwiedziły w klasach książki oraz ich lektorzy. Uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów różnych książek, m.in. Astrid Lindgren : ?Lotta z ulicy Awanturników?, ? Emil ze Smalandii? oraz ?Pipi Pończoszanka? a także wysłuchali kilku przygód Koszmarnego Karolka z serii książek pod tym samym tytułem.

Chętni uczniowie klas IV ?VI wzięli udział w spotkaniu, na którym zaprezentowano informacje dotyczące pochodzenia ww. święta.   Mieli też okazję zapoznać się z ciekawostkami z historii książek oraz wierszami o książkach.

Obchodom Dnia Książki i Praw Autorskich towarzyszył kiermasz książek Wydawnictwa ?Publicat? oraz Hurtowni i Księgarni Taniej Książki w Tuliszkowie.

dzien-ksiazki

Na wysokim V miejscu ukończyły rywalizację dziewczęta ze Szkoły Podstawowej Nr1 w Sandomierzu na Ogólnopolskich Sztafetowych Biegach Przełajowych ? ?Vena Cross?. Impreza która przyciągnęła prawie 1000 uczestników odbyła się w Łodzi w dniu 22.04.2012r. Rywalizacja sportowa miała miejsce w centrum miasta na ul. Piotrkowskiej. Do udziału w zawodach uprawnione były szkoły, które zajęły I miejsce w finale wojewódzkim sztafetowych biegów przełajowych rozegranych w roku szkolnym 2011/2012 w ramach kalendarza Szkolnego Związku Sportowego. Zawody odbyły się w formie sztafet 8 x 900m. oddzielnie dla dziewcząt i chłopców w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
Szkołę Podstawową Nr1 jak i Województwo Świętokrzyskie reprezentowały następujące uczennice:
Klaudia Pomykała
Joanna Krempa
Klaudia Rubiś
Klaudia Sierant
Kinga Wieczorek
Urszula Piątek
Amanda Fechner
Wiktoria Sierant
Karolina Gromada
Opiekunem drużyny był Marcin Sykucki.

dsc05477

20 kwietnia 2012 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim na trasach przełajowych, ul. Bałtowska 189, odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych oraz Ponadgimnazjalnych dziewcząt i chłopców. W zawodach udział brały uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr1 w Sandomierzu. Rywalizacja odbywała się w formie drużynowej (6 osób), a na ostateczny wynik w klasyfikacji końcowej składała się suma pkt. 5 najlepszych zawodniczek zajmujących miejsca od 1 do 60. Szkołę Podstawową Nr1 w Sandomierzu reprezentowały dwie drużyny dziewcząt. Wspaniałym wynikiem zakończyła się rywalizacja w imprezie uczennic SP1 ? drużyny nr 1, która zajęła II miejsce w województwie ulegając tylko rywalkom ze Szkoły Podstawowej z Połańca, pomimo tej samej ilości punktów. Drużyna nr 2 reprezentująca naszą szkołę zajęła również bardzo dobre - 7 miejsce (na 13 startujących) w województwie. Szkołę podstawową Nr1 w Sandomierzu reprezentowały następujące uczennice:
Drużyna nr 1:
Pomykała Klaudia
Sierant Wiktoria
Fechner Amanda
Krempa Joanna
Gromada Karolina
Rubiś Klaudia

Drużyna nr 2:
Sierant Klaudia
Wieczorek Kinga
Piątek Urszula
Gromada Wiktoria
Witczak Monika

dsc05321

dsc05361

Sandomierskie obchody 72. rocznicy zbrodni katyńskiej i 72. rocznicy masowych deportacji Polaków w głąb Rosji

13 kwietnia 2012 roku na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 72. rocznicę zbrodni katyńskiej i 72. rocznicę masowych deportacji Polaków w głąb Rosji. Przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu i pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej, hołd poległym złożyli również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu.

p1060366

18 kwietnia 2012r odbył się w Szkole Podstawowej Nr1  w Sandomierzu XII Przegląd Małych Form Scenicznych. Organizatorkami przeglądu są nauczyciele bloku humanistycznego p. Aneta Przyłucka i p. Alicja Kamińska.W tegorocznym przeglądzie wzięły udział cztery grupy teatralne ze szkół powiatu sandomierskiego. Podziwiać można było młodych aktorów w następujących inscenizacjach:

Szkoła Podstawowa w Kleczanowie zaprezentowała się w formie kabaretowej pt. ?A to leci kabarecik?. Wystąpili członkowie koła teatralnego prowadzonego przez p. Damiana Jędrychę.

p1060384

Nauczyciele świetlicy szkolnej pod kierunkiem p. Małgorzaty Gajek zorganizowali Kiermasz Wielkanocny, na którym zostały zaprezentowane piękne prace, wykonane pod bacznym okiem nauczycieli. Przy świątecznej wystawie zatrzymywali się rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły podziwiając twórczość nauczycieli i uczniów. Zebrane przy tej okazji środki finansowe zostaną przekazane dla uczniów niepełnosprawnych z klas integracyjnych.

P1060325

21 marca uczniowie naszej szkoły radośnie powitali wiosnę i pożegnali zimę, która w tym roku była długa i mroźna. Samorząd uczniowski zorganizował imprezę w sali gimnastycznej dla całej społeczności szkolnej pod hasłem: ?Witaj Wiosno?. Wiosnę uczniowie powitali kolorowymi strojami i pięknymi przebraniami. Jury w składzie: p. Monika Kania, p. Izabela Zawadzka i p. Katarzyna Drobiazg oceniało pomysłowość i ciekawe przedstawienie przebrań klasowych. W konkursie wzięło udział wiele klas wraz ze swoimi wychowawcami. Za najciekawsze przebrania uczniowie otrzymali drobne upominki oraz jury zagwarantowało uczniom ?dzień bez złych ocen?, co bardzo ucieszyło zwycięzców.

Pierwsze miejsce przyznano klasie 1B i 2A

Drugie miejsce zdobyły klasy 6A i 3A

Trzecie miejsce otrzymały klasy 4A i 1C

W drugiej części imprezy uczniowie obejrzeli przedstawienie ?Kopciuszek? przygotowane przez p. Alicję Kamińską i Annę Rajkowską.

Uczniowie klasy 2C wraz ze swoją wychowawczynią wzięli udział w imprezie zorganizowanej na Bulwarze Piłsudskiego w Sandomierzu przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dzieci wzięły udział w konkursie na Marzannę, zdobywając pierwsze miejsce. Uczniowie otrzymali liczne nagrody: książeczki, balony, palety z farbami i słodycze.


p1060280