23 kwietnia 2013 roku uczniowie klasy 3A z naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami zostali zaproszeni na plan filmu ?Ojciec Mateusz?. Młodzi statyści przekonali się jak trudna jest praca aktorów. Uczniowie grali turystów zwiedzających Sandomierz, a wokół nich na rowerze jeździł Ojciec Mateusz. Nagrodą dla dzieci były zdjęcia z Arturem Żmijewskim oraz jego autograf.  Dla uczniów był to dzień pełen wrażeń oraz nowych doświadczeń i niezapomnianych przeżyć.      

p1080338

22 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Pierwszym etapem naszych działań było zaprezentowanie wszystkim uczniom klas 1 - 6 inscenizacji pt. ?Eko ? Kapturek?  w wykonaniu uczniów klasy 5B, w której to zachęcali wszystkich  do poszanowania przyrody i ochrony środowiska. Uczniowie wcielając się w rolę leśnych zwierząt przybliżyli życie w lesie, który zaśmiecony jest przez człowieka. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej oraz piękne stroje młodych aktorów. Głównym celem przedstawienia było zwrócenie uwagi uczniów na pogarszający się stan środowiska przyrodniczego Ziemi, dostrzeganie pozytywnego i negatywnego wpływu człowieka na przyrodę, zachęcenie do współdziałania na rzecz naszej planety poprzez codzienne proekologiczne czynności.

p1080291

Uczniowie klasy 2A  ze swoimi wychowawczyniami p. K. Kras,  B. Nowacką uczestniczyli  w cyklu spotkań  edukacyjno-historycznych, które odbywały się  w Domu Jana Długosza w Sandomierzu. Uczniowie uczestniczyli w 7 spotkaniach. Podczas muzealnych lekcji dzieci oglądały i poznawały ekspozycję muzealną, która gromadzi przedmioty codziennego użytku, hafty, tkaniny i wiele innych ciekawych eksponatów. Na każdej z lekcji uczniowie  brali udział w zajęciach plastyczno ? technicznych, muzyczno - ruchowych, słuchali wierszy, poznawali warsztat poszczególnych zawodów.
Tematami  warsztatów były min. zajęcia:
,,U hafciarki?, na których dzieci poznawały i oglądały hafty sprzed ponad stu lat, nici jedwabne, igły i inne akcesoria do szycia, a następnie projektowały hafty.
Podczas innej lekcji ?W warsztacie u malarza? dzieci poznawały pracownię malarza: blejtram, sztalugi, pędzle itd., uczyły się zasad mieszania barw, malowały swoje dzieła sztuki.
?W krainie zegarów?. Dzieci zapoznawały się z historią mierzenia czasu od zegarów słonecznych, wodnych, ogniowych, klepsydrę, aż do współczesnych zegarów.
Ponad to prowadzone były zajęcia : ?Przygoda z rzeźbą?, ?Stoliczku nakryj się?,     ?Na dworze Królowej - ABC dobrego rycerza i damy dworu?.
Cykl spotkań zakończył wernisaż prac uczniów, na który zostali zaproszeni rodzice uczniów, wszyscy zwiedzali muzeum, oglądali prace, wykonywane na zajęciach oraz specjalnie przygotowaną prezentacje multimedialną z przebiegu  wszystkich zajęć.

pc186657.jpg

pc186657.jpg

17.04. 2013r w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyła się już  13 edycja Przeglądu Małych Form Scenicznych.
W tegorocznym konkursie wzięło udział  pięć  grup teatralnych reprezentujących następujące szkoły: SP w Słupczy , SP w Kleczanowie oraz SP NR1 i SP NR4 z Sandomierza.
Organizatorkami  przeglądu były panie Aneta Przyłucka i Alicja Kamińska.
Prezentacje teatralne poruszały różnorodne zagadnienia : od staropolskiej wsi poprzez problemy ekologii, klasykę twórców literatury dziecięcej oraz współczesne spojrzenie na Sandomierz.
W przeglądzie jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie kl.  IVA i VB  SP Nr1 w Sandomierzu w spektaklu pt. ?Eko-Kapturek? przygotowanym pod kierunkiem p. Izabeli Zawadzkiej ze scenografią Magdaleny Łukawskiej i Anny Zawadzkiej oraz oprawą muzyczną Anny Rajkowskiej. Młodzi aktorzy poruszyli problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska. Nawoływali do dbałości o przyrodę i o życie w zgodzie z naturą.
Podobną tematykę poruszyli uczniowie ze SP w Słupczy w prezentacji pt. ?Żyj z przyrodą w zgodzie? przygotowanej pod opieką p. Marty Kasprzyckiej. Dzieci w strojach mieszkańców lasu apelowały o szacunek do świata przyrody.
Odmienną tematykę zaprezentował zespół ze SP w Kleczanowie, uczniowie pod kierunkiem p. Damiana Jędrychy ukazali widzom świat sielskiej wsi polskiej w sztuce pt. ?Wiejskie gadu, gadu?. Młodzi artyści w strojach ludowych pokazali codzienne życie staropolskiej wsi. Przenieśli odbiorców do chaty wójta pełnej oryginalnych dawnych sprzętów domowych, posługując się gwarą przybliżyli ówczesne zwyczaje , zabawiali widzów przyśpiewkami ludowymi.
Następnie na scenie rozgościły się uczennice kl.6B SPNr1 w Sandomierzu, które wcieliły się w role pcheł z utworu Jana Brzechwy ?Pchła Szachrajka?. W zabawny sposób zapoznały widzów z przygodami i psotami tytułowej  Pchły Szachrajki. Inscenizacja powstała pod kierunkiem p. Anety Przyłuckiej.
Całość prezentacji konkursowych zamykał występ uczniów ze SP Nr 4 w Sandomierzu przygotowany przez panie Ewę Skrzypek i Małgorzatę Górecką pt. ?Wycieczka do Sandomierza?. Nie była to jednak zwyczajna wycieczka turystyczna, jej uczestnicy trafili na plan serialu ?Ojciec Mateusz?. Oczom widzów ukazały się sceny z nagrań kolejnego odcinka serialowego. Odtwórca roli Ojca Mateusza znów pomógł policji w rozwikłaniu sprawy morderstwa. Poruszał się na hulajnodze! Czyżby to była zapowiedź nowych rozwiązań w serialu?...
Młodzi aktorzy zachwycili komisję swoimi umiejętnościami i predyspozycjami. Każda z inscenizacji była wyjątkowa i atrakcyjna. Wszystkie grupy teatralne posłużyły się bardzo ciekawie wykonanymi elementami scenografii, co niewątpliwie podniosło wartość prezentacji. Wszystkie zespoły jako laureaci otrzymały statuetki ?Maski Jedynki? oraz pamiątkowe dyplomy.

Uczestnicy Przeglądu Małych Form Scenicznych potraktowali udział w konkursie nie tylko jak rywalizację ale przede wszystkim jako dobrą zabawę.

P1080234

 ?Eko Kapturek? w wykonaniu uczniów z SP NR 1

 

Sandomierskie obchody 73. rocznicy zbrodni katyńskiej
oraz 73. rocznicy masowych deportacji Polaków w głąb Rosji

14 kwietnia 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr1 w Sandomierzu wzięli do udziału w uroczystych obchodach 73. rocznicy zbrodni katyńskiej i 73. rocznicy masowych deportacji Polaków w głąb Rosji, które odbyły się 14 kwietnia 2013 r. W programie uroczystości była Msza Święta  - w Kościele p.w. św. Józefa w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i deportacji Polaków w głąb Rosji. 
Następnie odbyły się uroczystości patriotyczne przed Symboliczną Mogiłą Katyńską w wojskowej części Cmentarza Katedralnego. Zebrani wzięli udział w modlitwie za naszych rodaków ? ofiary bestialskich mordów NKWD na ?nieludzkiej ziemi?, wysłuchali przemówienia Burmistrza Sandomierza oraz Prezesa Koła Związku Sybiraków w Sandomierzu. Uroczystość zakończyło składanie kwiatów na symbolicznych mogiłach i oddanie hołdu pomordowanym.

p1080216

 

W dniu 22 marca 2013 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Karaoke Piosenki Angielskiej dla uczniów klas pierwszych. Celem konkursu było promowanie nauki języka angielskiego wśród najmłodszych uczniów z wykorzystaniem skutecznych metod nauczania języka obcego w tym wieku poprzez śpiew i zabawę. W konkursie udział wzięli reprezentanci wszystkich klas pierwszych: 6 duetów i jedna solistka. I miejsce zajął duet z klasy I c: Wiktoria Forc i Maja Staniszewska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorką konkursu była nauczycielka języka angielskiego pani Marta Drobek.

  P1080212

 

21 marca 2013 roku z okazji pierwszego Dnia Wiosny odbyła się impreza dla uczniów z klas 1-3 pod hasłem ,,Witaj Wiosno?. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności w dowolnym repertuarze, specjalnie przygotowanym na tą okazję. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności taneczne, prezentując zarówno tańce narodowe i współczesne w rytm najpopularniejszych przebojów disco, a także talenty wokalne, plastyczno-techniczne tworząc transparenty wiosenne oraz poczucie humoru prezentując zabawne skecze. Dodatkowo wszyscy chętni uczniowie, uczestniczyli w pokazie mody wiosennej i fryzur wiosennych. Były to konkurencje niewątpliwie cieszące się ogromnym zainteresowaniem, w których wzięło udział ponad 80 modeli i modelek. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje różnorodne stroje i fryzury w sposób bardzo profesjonalny. Jury miało nie lada wyzwanie wybierając pośród tak zacnego grona sześciu finalistów z pokazu mody i sześciu finalistów z pokazu fryzur, pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni. W konkurencjach grupowych laureatami zostali uczniowie kl. 1A, 2B, 1B, pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia. Każdy w tym dniu otrzymał drobny upominek. Były między innymi słodycze, kolorowe naklejki oraz pluszowe maskotki i dyplomy. Całą imprezę uświetnił występ muzyczny w wykonaniu uczennicy z kl.6B Oliwi Łukawskiej, która wykonywała piosenki o tematyce wiosennej. Uczniowie recytowali różne wiersze o tematyce wiosennej, uczestniczyli w ciekawych zabawach muzyczno-ruchowych oraz konkurencjach na wesoło, np. jedzeniu cytryny, rozpoznawaniu owoców, odgadywaniu zagadek, rozwiązywaniu kalamburów z pokazywaniem i rysowaniem. Całą imprezę zorganizowała i poprowadziła p. K. Kras, a współorganizatorami imprezy były panie: B. Nowacka, M. Kiliańska, A. Turbiarz. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń.

 
P1080089

 

W dniach od 18 do 27 marca odbył się w naszej szkole Kiermasz Wielkanocny. Uczniowie jak i rodzice podziwiali piękne ozdoby związane ze świętami, które powstały pod kierunkiem p. Małgorzaty Gajek i Katarzyny Skotnickiej, a przy współpracy Magdaleny Łukawskiej, Katarzyny Majewskiej, Katarzyny Drobiazg i Anny Turbiarz. Zebrane fundusze są przekazywane dla rodzin uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej oraz dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

P1080087