28 maja 2913 roku odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2013/2014. Wybory zostały poprzedzone szeroką kampanią wyborczą. Uczniowie przygotowali szereg ciekawych plakatów, na których starali się przedstawić swoje zalety i zachęcić społeczność szkolną do oddania głosów na prezentowanego kandydata.

p1080588

 

Integracyjna Spartakiada Rekreacyjno-Sportowa pod hasłem ?Bądźmy Razem?

Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie zmagań sportowych dla uczniów klas integracyjnych. W tym roku Integracyjną Spartakiadę Rekreacyjno-Sportową pod hasłem ?Bądźmy Razem? zorganizowano 23.05.2013 roku. W Spartakiadzie brali udział uczniowie klas: Ia, II a, IIIa, IV a, Va, VI a.

Głównym celem Spartakiady było:

  • -integrowanie społeczności szkolnej,
  • -wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi,
  • -popularyzacja sportów wśród dzieci w tym dzieci niepełnosprawnych

Poza wymienionymi celami bardzo istotne było wzbudzenie u wszystkich zawodników w tym uczniów niepełnosprawnych sportowej rywalizacji. Takie działania dały uczestnikom większe poczucie bezpieczeństwa, zapewniły poczucie smaku zwycięstwa, a w przypadku osób niepełnosprawnych sam start jest już sukcesem.

Spartakiadę wypełniły sportowe zmagania, które zostały dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z uczestników, były to min: bieg slalomem, bieg z przeszkodami, bieg z gazetą, rzucanie do celu, przeciąganie liny, i inne. W programie zawodów oprócz zmagań drużynowych przygotowano również konkurencję na plakat z hasłem ?Bądźmy Razem?, Każda z klas stworzyła kolorowy plakat zgodny z hasłem spartakiady. Aktywnie w imprezie uczestniczyło ok. 120 sportowców z kl. I-VI

Wszystkim zawodnikom przyświecał duch sportowej rywalizacji i chęć zmierzenia się nie tylko z przeciwnikami, ale także z przeciwnościami. Nie byli wyłaniani zwycięzcy ani przegrani, każdy z uczestników był w tym dniu zwycięzcą i otrzymał pamiątkowy znaczek i gadżet, były to min; kubki, koszulki, czapeczki, płyty z muzyką, słowniczki i płyty do nauka j. angielskiego. Między konkurencjami sportowymi uczestnicy mieli możliwość wspólnej zabawy, jak również korzystania z poczęstunku, przygotowanego przez każdą z klas. Imprezę przygotowali nauczyciele: K. Drobiazg, J. Kotowska, K. Kras, A. Zawadzka, I. Zawadzka.

p1080487

 

14 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu odbyła się III edycja Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych z Sandomierza i okolic. Każdą szkołę mogło reprezentować od 1-6 uczestników. Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Do etapu ustnego przystąpili uczniowie, którzy zdobyli w części pisemnej co najmniej 80% możliwych punktów. Głównym celem części ustnej było sprawdzenie komunikacji interaktywnej, poprawności i płynności w posługiwaniu się językiem angielskim.

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce: Anna Kiliańska ? Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sandomierzu

  • II miejsce: Aleksandra Wiórkiewicz ? Szkoła Podstawowa Nr 4 w Sandomierzu

  • III miejsce: Karolina Kułaszka- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sandomierzu

Laureaci konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi.

10 maja 2013 roku nauczyciele języków obcych zorganizowali dla uczniów klas 4 - 6 turniej państw pod hasłem ?Europa da się lubić?. Brały w nim udział czteroosobowe drużyny. Każda klasa reprezentowała jeden kraj europejski, który wylosowała kilka dni przed turniejem. Pierwszym zadaniem zespołu było przygotowanie flagi i potrawy typowej dla danego kraju. Każda drużyna zaprezentowała miss lub mistera przedstawianego kraju. Uczeń ten przedstawiał się w języku reprezentowanego kraju. Następnie uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące kultury, zabytków, bohaterów narodowych, sławnych osób z danego kraju. Kolejnym etapem turnieju były kalambury. Wybrany uczeń musiał pozostałym członkom grupy pokazać albo opisać słowami wylosowaną przez siebie osobę, zabytek lub miejsce, znane w kulturze europejskiej. W ostatnim etapie uczniowie poprzez ciekawy opis reprezentowanego kraju mieli zachęcić pozostałe drużyny do odwiedzenia ich kraju.

Drużynowe wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

  • I miejsce ? klasa 6 C

  • II miejsce ? klasa 5 B

  • III miejsce ? klasa 6 A


P1080455

P1080468

 

Z okazji rocznicy Uchwalenie Konstytucji 3 Maja odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia z tamtego okresu oraz podkreślili doniosłe znaczenie faktu uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji.

Konstytucja 3 Maja jest uznawana za najwybitniejsze i najbardziej dalekowzroczne dokonanie. Była dziełem mądrości obywatelskiej posłów uczestniczących w pracach Sejmu Wielkiego i całego wspierającego jej twórców Narodu. Ta polska ?Ustawa Rządowa? zawierająca wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa, stała się pierwszą pisaną konstytucją w Europie.
Konstytucja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności  za swój kraj i wciąż pozostaje symbolem odważnego, nowatorskiego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej. Jej dziedzictwo to dla nas wielkie zobowiązanie i wyzwanie. To także powód do dumy i radości.

Oprócz ciekawych treści historycznych uczniowie wysłuchali wiązanki polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem p. Anny Rajkowskiej. Apel przygotował p. Roman Chyła, a dekoracje p. Magdalena Łukawska.

p1080416

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu wzięli udział w miejskich obchodach rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Mszy Świętej w sandomierskiej Katedrze nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych na miejsce uroczystości przed tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uczniowie złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową.

p1080389