W tym roku wspólnie
"Odkrywamy Czystą Polskę"!
Jak każdego roku,  uczniowie naszej szkoły w dniu 20 września 2013 roku przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji. Działania poprzedziły rozmowy z uczniami podczas lekcji wychowawczych na tematy związane z ochroną naszego naturalnego środowiska. Uczniowie dyskutowali o segregacji odpadów oraz  ich utylizacji. W piątek przystąpili do sprzątania terenu szkoły. Poszczególne klasy wykonywały sumiennie wyznaczone przez koordynatorów akcji zadania. Akcją na terenie szkoły kierowali nauczyciele wychowania fizycznego oraz pedagog szkolny Elżbieta Strzelińska- koordynator działań.


P1080983

15.09.2013 roku odbył się Harcerski Start 2013.  W imprezie  przygotowanej przez  hufiec ZHP Sandomierz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sandomierzu, pod patronatem Burmistrza Miasta Sandomierz, wzięły  udział zuchy z całego powiatu sandomierskiego, w tym nasza gromada zuchowa ?Bractwo Leśnej Przygody? .  Zuchy biorą w imprezie udział już dwunasty raz, od momentu założenia gromady. Każdego roku czekają na nowe zadania, wyzwania oraz dobrą zabawę, rywalizując ze swoimi kolegami z innych gromad.  W tym roku zuchy przeszły ??Małopolską trasę św. Jakuba?. Wędrując po Sandomierzu, odwiedzały historyczne miejsca, związane z sandomierskimi szachami, rozwiązywały rebusy, zagadki.  Efektem tych działań było odkrycie hasła, uprawniającego do zdobycia okolicznościowych pieczęci Miasta Sandomierz. Następnie zuchy przeszły pod pomnik papieski, gdzie delegacja z poszczególnych gromad zapaliła znicze. Potem z piosenką ?To zuchy?, uczestnicy udali się na Bulwar Piłsudskiego nad Wisłą. Tam skorzystali z degustacji potraw zdrowej żywności, przygotowanej przez młodzież z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Sandomierzu oraz  wielu atrakcji. Zuchy, m.in. strzelały z łuku, sprawdzały zmysł równowagi  w specjalnej kapsule, skakały na trampolinie, jeździły na karuzelach.  Uczestniczyły w pokazie sekcji ratownictwa medycznego. Wszystkie te działania przygotowały je do zdobywania sprawności zuchowych, m.in. Indianin ? Indianka, które będą realizowały w tym semestrze.
Imprezę zaszczycił swoją obecnością Pan Burmistrz Miasta Sandomierz,  który obserwował zuchy w trakcie zabaw.
Na zakończenie gromada otrzymała pamiątkowe zdjęcie oraz dyplom z Harcerskiego Startu. Gromadą Zychową opiekują się: dh Elżbieta Strzelińska, dh Maria Kiliańska i dh Małgorzata Pracało, które wspólnie z zuchami uczestniczyły  w Harcerskim Starcie 2013.

20130915_095408

17 września 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu wzięli udział w uroczystościach patriotycznych w związku z 74. rocznicą agresji sowieckiej  na Polskę. Rocznica ta stała się okazją do uczczenia pamięci poległych i pomordowanych na Wschodzie w 1939 r. Obchody rocznicowe rozpoczęły się w wojskowej części Cmentarza Katedralnego, gdzie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne program uroczystości został ograniczony do odmówienia modlitwy za poległych oraz złożenia wieńców i kwiatów na Symbolicznej Mogile Katyńskiej oraz na Pomniku Wołyniaków.

P1080980

P1080981

Klasa III b wraz z wychowawczynią Katarzyną Majewską rok szkolny zaczęła od integracyjnego wyjazdu na Zieloną Szkołę do Piwnicznej-Zdroju.
Od 3 do 6 września 2013 roku klasa bawiła się, uczyła i zwiedzała ziemię sądecką.

Pobyt na Zielonej Szkole dzieci opisały ułożonym przez siebie wierszem:

Do Piwnicznej zajechał autobus z Sandomierza
i już zobaczyliśmy panią dyrektor jak do nas zmierza.
Miło nas tam powitała
i drogę na szczyt Kicarz pokazała.
Panie opiekunki dzień nam planowały,
przez co dni w Piwnicznej szybko nam mijały.
W Krynicy na Górę Parkową weszliśmy,
wodę zdrojową piliśmy.
Nie mogliśmy się oderwać od tej zdrowej wody,
mieliśmy konkurs fryzur oraz pokaz mody.
W Eksplozji Talentów się odkryliśmy
i w potyczkach sportowych uczestniczyliśmy.
Zwiedzane muzea nas nie nudziły,
a wiele nauczyły.
Byliśmy w Pacanowie
i głaskaliśmy Matołka po głowie.
Do szkoły przywieźliśmy wiele miłych wrażeń,
bo spełniło się wiele naszych marzeń.
Nikt nie sprawiał kłopotów, zdrowie dopisało,
lecz dla nas turystów to ciągle za mało.
Będziemy się teraz pilnie uczyć,
by do Piwnicznej jeszcze wrócić.

Nad żywą gromadką opiekę sprawowały również mamy: Weroniki Bieleckiej, Michała Chwiałkowskiego, Franka Hajduka, Oli Siudak,  Karolinki Krzemińskiej  i Wiktora Twardowskiego.

 

P9040134

2 września 2013 roku zabrzmiał po raz pierwszy dzwonek w  nowym roku szkolnym 2013/2014.  Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Marcel Majewski  zameldował dyrektorowi szkoły panu mgr Waldemarowi Goskowi gotowość uczniów szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014. Pan dyrektor w swoim przemówieniu serdecznie powitał uczniów, pracowników szkoły i wszystkich gości przybyłych na tą uroczystość. Szczególne słowa powitania skierował do uczniów klas pierwszych, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w naszej szkole. Pan dyrektor życzył uczniom wielu sukcesów w nauce i sporcie oraz wszelkich konkursach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim, a rodzicom zadowolenia z osiągnięć  dzieci. Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie oddali hołd patronowi szkoły i złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pamiątkową płytą patrona szkoły. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu szkolnego.

P1080977

P1080979

1 września 2013 roku odbyły się uroczyste obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po uroczystej Mszy Świętej, odprawionej w Kościele Św. Józefa uczestnicy obchodów zgromadzili się przed pomnikiem  2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów w wojskowej części Cmentarza Katedralnego. Program uroczystości obejmował odśpiewanie hymnu państwowego, modlitwę za ofiary II wojny światowej, przemówienie Burmistrza Sandomierza, apel poległych oraz składnie wieńców i wiązanek kwiatów.
W uroczystościach brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu wraz z pocztem sztandarowym i delegacją uczniów z kwiatami, oddając hołd wszystkim, którzy złożyli najwyższą ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.

P1080964