Sandomierskie obchody narodowego święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą w sandomierskiej Bazylice Katedralnej  w intencji Ojczyzny odprawił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej.
Następnie zgromadzeni w świątyni uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie Sandomierskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali przed pomnik  2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów na Cmentarzu Katedralnym, gdzie odbyła się dalsza część patriotycznych obchodów. Po odśpiewaniu hymnu i odmówieniu modlitwy za poległych przez ks. prałata Zygmunta Gila Proboszcza sandomierskiej Parafii p. w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, okolicznościowe przemówienia wygłosili Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza oraz Stanisław Masternak Starosta Sandomierski.
Po oficjalnych przemowach odbył się apel poległych oraz oddanie salwy w wykonaniu kompanii honorowej Wojska Polskiego.
W dalszej części uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz oddały hołd przed pomnikiem poległych w walkach przeciw okupantom za wolną i niezawisłą Rzeczpospolitą.
Wśród delegacji biorących udział w uroczystościach był również poczet sztandarowy i delegacja uczniów z kwiatami ze Szkoły Podstawowej Nr1 w Sandomierzu.
Na zakończenie oficjalnej części obchodów w wojskowej części nekropolii zabrzmiała ?Rota? w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej.

dsc01372

dsc01378

7 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego, uczniowie obejrzeli krótki film dokumentalny pt: ?Droga do niepodległości?.
Następnie rozpoczął się występ uczniów szkoły. Inscenizacja słowno ? muzyczna nosiła tytuł ?Wstań Polsko moja?.  Wykorzystano w niej utwory wielu znanych polskich poetów jak: Antoniego Bogusławskiego, Leopolda Staffa, Artura Oppmana, Juliana Tuwima, i wielu innych. Teksty upamiętniały wydarzenia historyczne,  drogę Polaków do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, a szczególnie oddały hołd żołnierzom, którzy często bezimiennie ginęli za Ojczyznę.
Teksty słowne były przeplatane śpiewem solistek i chóru szkolnego.
W ich wykonaniu usłyszeliśmy piękne pieśni legionowe: ?Wojenko, wojenko?, ?Piechota?, ?My pierwsza brygada?.
Symboliczną wymowę miała również dekoracja przedstawienia,  przypominała opustoszały okopy pokryte grobami i krzyżami, które w dalszej części przemieniły się w kulisty parów symbolizujący odrodzoną Polskę.
Apel przygotowały p. Alicja Kamińska, Anna Rajkowska, a dekoracje wykonały p: Magdalena Łukawska i Anna Zawadzka.

p1100044

Uczniowie 16 szkół podstawowych z powiatu sandomierskiego uczestniczyli w konkursie wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
Konkurs pod nazwą "Duet matematyczno-przyrodniczy" zorganizowało Publiczne Gimnazjum w Dwikozach. Konkurs uroczyście otworzyli: wójt gminy Dwikozy Marek Łukaszek, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Mieczysław Sawa oraz dyrektor Publicznego Gimnazjum w Dwikozach Iwona Korczyńska-Sapielak.
Do rywalizacji przystąpiło 52 młodych ludzi reprezentujących 16 placówek z całego powiatu. Ciekawa forma zadań pozwoliła im sprawdzić nie tylko wiedzę matematyczno-przyrodniczą zdobywaną na lekcjach, ale również jej zastosowanie w sytuacjach praktycznych.  
Pierwsze miejsce wywalczyli: uczniowie ze Szkoły Podstawowej NR 1 w Sandomierzu: Julia Bażant i Bartłomiej Kozera.

W dniu 24 października w Wojewódzkim Domy Kultury w Kielcach odbyło się spotkanie włodarzy Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego z przedstawicielami szkół oraz samorządów lokalnych z naszego województwa. Jego głównym celem było wyróżnienie szkół za współzawodnictwo sportowe w roku szkolnym 2013/2014.
Wśród szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Sandomierza, którą podczas uroczystej gali reprezentowali dyrektor szkoły Waldemar Gosek oraz nauczyciele wychowania fizycznego.
Ten ogromny sukces, to efekt zaangażowania i wzorowej pracy nauczycieli wychowania fizycznego z uczniami sandomierskiej ?jedynki?, którzy okazali się najlepszą szkołą w województwie. Uczniowie sandomierskiej ?jedynki? zajęli m. in. 4 miejsce w Mistrzostwach Polski w sztafecie szwedzkiej, zdobywali medale w mistrzostwach województwa w biegach przełajowych, trójboju i czwórboju lekkoatletycznym, indywidualnych mistrzostwach w lekkiej atletyce, byli finalistami zawodów w pływaniu i grach zespołowych.
Za swoje osiągnięcia sportowe i udział w projektach ministerialnych propagujących zdrowy i aktywny sposób spędzania czasu, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sandomierzu została wyróżniona przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Sandomierza. Jako lider projektu ?Szkoła w ruchu? dyrektor szkoły Pan Waldemar Gosek reprezentował województwo świętokrzyskie na ogólnopolskiej gali w Warszawie.
Szkoła Podstawowa Nr 1 bardzo aktywnie uczestniczy w projektach, których celem jest poprawa sprawności fizycznej uczniów, dokonanie umiejętności sportowych czy rozwój sportowego talentu. Szkoła brała udział w programie ?WF z Klasą?, ?Szkoła w ruchu? czy ?Akademia Orlika?. Obecnie szkoła realizuje projekt dla uczniów klas trzecich ?Umiem pływać?.
Od bieżącego roku szkolnego zajęcia z wychowania fizycznego w klasach I ? III prowadzą nauczyciele wychowania fizycznego a dzieci pozostające w świetlicy szkolnej codziennie mają zajęcia sportowe.
Nad realizacją tych zadań czuwają nauczyciele wychowania fizycznego : Agnieszka Wiatrowska, Marcin Sykucki, Jerzy Żyła, Marcin Ogrodnik, Magdalena Drop i Marcin Kuśmierz.

dsc01333

Dyrektor Szkoły Pan Waldemar Gosek z dyplomem za zwycięstwo we współzawodnictwie sportowym szkół podstawowych, w towarzystwie od prawej : Jacek Kowalczyk ? dyrektor departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Alcja Stradomska ? Prezes WSZS, Marcin Sykucki, Jerzy Żyła ? nauczyciele wychowania fizycznego i Grzegorz Bień - Świętokrzyski Wicekurator Oświaty