10.04.2014roku odbył się w naszej szkole już po raz czternasty  Powiatowy Przegląd Małych Form Scenicznych.
W konkursie zaprezentowały się cztery grupy teatralne z następujących szkół: SP w Kleczanowie,  SP Nr 4 w Sandomierzu ( dwie grupy)  oraz SP Nr1 w Sandomierzu.
Tegoroczne pokazy teatralne odbyły się w dwóch kategoriach. Były to dwa przedstawienia muzyczne oraz dwa typowo dramowe.
Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralna ze SP Nr 4 w Sandomierzu. Uczniowie klasy piątej przenieśli widzów do krainy musicalu. Była to ?Bajka o smutnym mieście?. Publiczność miała okazję wysłuchać wielu popularnych piosenek bardzo zręcznie wplecionych w fabułę inscenizacji. Wykonania i aranżacje piosenek były bardzo ciekawe i podobały się uczniom zasiadającym na widowni.      
Drugi spektakl muzyczny miał zupełnie inny charakter, były to: ?Pogwarki o Kleczanowie?. Tu młodzi aktorzy przedstawili tradycje i zwyczaje wsi kleczanowskiej  w formie piosenek i przyśpiewek ludowych zaprezentowanych z dużą dozą humoru. Cała grupa teatralna prezentowała się pięknie w lokalnych strojach ludowych.                                                                                                           
Następnie wystąpili uczniowie klasy VI SP Nr 4 w Sandomierzu w inscenizacji ?Małego Księcia?. Była to prezentacja, która zabrała widzów na wspólną wędrówkę po planetach z Małym Księciem. Odbiorcy byli świadkami wątpliwości i dylematów tytułowego bohatera. Scenografia i kostiumy oddały klimat wystawianego utworu.
Na zakończenie potyczek  konkursowych wystąpili uczniowie klasy 6B naszej szkoły w prezentacji ?Diabelsko trudne?. Było to humorystyczne przedstawienie o charakterze profilaktycznym. Młodzi aktorzy napiętnowali niewłaściwe zachowania dzisiejszej młodzieży. Gościnnie wystąpiła również grupa taneczna z klasy 3B  z naszej szkoły.
Na zakończenie każda z grup teatralnych otrzymała statuetkę ?Maski Jedynki? oraz dyplom. Uczniowie doskonale się bawili zarówno na scenie jak i na  widowni.
Organizatorkami XIV Przeglądu Małych Form Scenicznych były p. Aneta Przyłucka  i Alicja Kamińska.

p1090631

13 kwietnia 2014 w Sandomierzu odbyły się obchody 74. rocznicy zbrodni katyńskiej. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Kościele Św. Józefa w Sandomierzu. Dalsza część miejskich  uroczystości kontynuowana była  na Cmentarzu Katedralnym,  przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu i pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej.  W obchodach rocznicowych uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych, delegacje z pocztami sztandarowymi szkół, organizacji kombatanckich, wojska, policji, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy miasta.
Uczniowie naszej szkoły oddali hołd pomordowanym składając symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikami pomordowanych Polaków.

p1090676

p1090680

13 kwietnia 2014r. przedstawiciele klasy 3B i 3C wraz z rodzicami, wzięli udział w diecezjalnych obchodach Niedzieli Palmowej. W Domu Katolickim odbył się Diecezjalny Konkurs Palm. Do konkursu zgłoszonych zostało 35 prac z różnych stron naszej diecezji. Palmy wykonane pod kierunkiem p. Magdaleny Łukawskiej, zostały docenione przez konkursowe jury i przyznano nam trzecie miejsce w diecezji.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w kwietniu pojawiły się piękne ozdoby związane ze Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie jak i rodzice z zaciekawieniem zatrzymywali się przed pięknym stoiskiem z wieloma świątecznymi gadżetami. Przygotowaniem kiermaszu zajęli się nauczyciele pracujący w świetlicy szkolnej.

p1090625

W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursach Ekologicznych. Uczniowie klas 4 -6 rozwiązywali zadania  różnego typu, między innymi były to wykreślanki, dopasowywanie śmieci do odpowiednich pojemników, rozszyfrowywanie znaków znajdujących się na opakowaniach różnych towarów. W dalszej części konkursu uczniowie mieli możliwość wyboru pytań za różną wartość punktową.  Zwyciężyła drużyna z klasy 6A, a drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z klasy 5B. Uczniowie otrzymali dyplomy, a ich dodatkowa wiedza ekologiczna została nagrodzona ocenami z przyrody.
Uczniowie klas 1- 3 zmagali się z zagadnieniami ekologicznymi w 3-osobowych grupach, wykonując prace plastyczne o tematyce ekologicznej, tworzyli hasła ekologiczne z otrzymanych rozsypanek wyrazowych, rozwiązywali krzyżówkę oraz rozwiązywali test z zagadnień ekologicznych.
Zwyciężyła drużyna z klasy 1B, drugie miejsce drużyna z klasy 3B, a trzecie z klasy 2A. Obchody dnia Ziemi zorganizowały panie: Bielecka Monika, Drozdowska Ewa, Turbiarz Anna i Danuta Wito.

26.03.2014r odbyło się kolejne spotkanie z ratownikiem medycznym, który uczył grupę chłopców uczęszczających na zajęcia relaksacyjno- terapeutyczne prowadzone przez pedagoga szkolnego, zasad pierwszej pomocy. Tego typu zajęcia to ważny element wychowania dzieci, które w sytuacji zagrożenia będą potrafiły prawidłowo zareagować na różnorodne urazy. Uczenie dzieci zasad pierwszej pomocy poprawia ich własne bezpieczeństwo oraz uczy troski o drugiego człowieka.

p1090612

W  niedzielę 6 kwietnia  sala koncertowa Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach gościła dziecięcych wykonawców folkloru z województwa świętokrzyskiego. 24 wykonawców (regionalne zespoły taneczne, zespoły śpiewacze oraz soliści) wzięło udział  w kolejnej edycji konkursu Dziecięca Estrada Folkloru. Nasze miasto reprezentował zespół Ziemia Sandomierska , tańczący przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sandomierzu pod kierownictwem choreografa Dariusza Bukowskiego.
Celem organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach konkursu  jest artystyczna konfrontacja dziecięcych zespołów folklorystycznych. Ponadto przegląd sprzyja promowaniu kultury ludowej wśród dzieci oraz utrwalaniu niesionych przez nią wartości.
Prezentacje młodych artystów oceniała Rada Artystyczna w składzie: Janina Skotnicka ? etnograf, kierownik Działu Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach, Andrzej Piotrowski ? etnochoreograf Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Jerzy Gumuła ? muzyk, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Fundatorami nagród tegorocznej edycji konkursu byli: Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.
Ziemia Sandomierska I (uczniowie klas VIA, VA, IIA i  IIIC) zajęli zaszczytne III miejsce w konkursie, a Ziemia Sandomierska II (debiutująca na scenie kl. IIIB ) wyróżnienie.
Opiekunami zespołu są nauczycielki:  Anna Zawadzka i Katarzyna Majewska.

ziemiasand3