W dniu 25 października 2015 roku uczniowie klas III-VI ,wraz z wychowawcami wzięli udział w uroczystym Zaprzysiężeniu Rady Samorządu Uczniowskiego. Zespół uczniów reprezentujących społeczność uczniowską Szkoły Podstawowej Nr 1, złożył przed sztandarem szkoły uroczystą przysięgę.
W roku szkolnym 2015/2016 funkcję przewodniczącego szkoły pełni Mateusz Pytka, a jego zastępcą jest Katarzyna Podsiadło.
Pani Dyrektor Anna Zawadzka, składając życzenia przekazała przewodniczącemu szkoły symboliczny klucz, świadczący o pełnieniu istotnej roli Samorządu Uczniowskiego w funkcjonowaniu szkoły oraz reprezentowaniu jej w środowisku lokalnym.
Uroczysty apel zakończył się złożeniem kwiatów przed płytą patrona szkoły Mikołaja Kopernika.