W dniu 21.02.2017 r. uczniowie klas szóstych oraz z klasy 4b spotkali się z ratownikiem medycznym Panem L. Wójcikiem. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z pracą oraz rolą jaką pełni w codziennym życiu ta ważna grupa zawodowa. Nauczenie uczniów podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz uwrażliwienie na podejmowanie działań ratowania życia ludzkiego w chwili bezpośredniego zetknięcia się z poszkodowanym w wypadku.
Z wypowiedzi ratownika wynika, że dzieci oraz młodzież bardzo szybko uczą się zasad udzielania pierwszej pomocy. Świadczą o tym m.in. systematyczne zajęcia z zuchami oraz poprzednimi rocznikami uczniów na przestrzeni wzajemnej współpracy, co przekładało się również na zajmowanie czołowych lokat w konkursach na temat bezpieczeństwa.
?O uratowaniu czyjegoś życia bardzo często decydują pierwsze minuty, dlatego kwestia szkolenia dzieci w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej jest niezwykle ważnym zadaniem"- mówi ratownik L. Wójcik.
Pedagog szkolny Elżbieta Strzelińska podjęła współpracę z ratownikiem medycznym w związku z realizacją szkolnego programu profilaktyki. W szkole będą odbywały sie systematyczne spotkania z uczniami klas szóstych, co w przyszłości może się przełożyć na utworzenie na terenie szkoły sekcji ratownictwa medycznego. Wszystko zależy od postaw i zaangażowania w zajęcia naszych uczniów.
Spotkania z zakresu pierwszej pomocy będą realizowane również w klasach trzecich oraz w gromadzie zuchowej. Zuchy będą zdobywały sprawność zespołową "Zuch Ratownik". Zagadnienia będą realizowane przez przeszkolonych w tym zakresie pracowników szkoły, m.in.: Panią I. Zawadzką oraz opiekunki gromady zuchowej: Panie: M. Kiliańską, M. Pracało oraz E. Strzelińska. Nad całością realizacji działań będzie czuwał zaprzyjaźniony ze szkołą ratownik medyczny Pan L. Wójcik.