W dniu 19 kwietnia 2017 roku uczniowie klas piątych uczestniczyli w zajęciach ekologicznych na terenie sandomierskiej oczyszczalni ścieków. W trakcie tych nietypowych lekcji zostali zapoznani z mechaniczno – biologicznymi procesami, których celem jest oczyszczanie ścieków dopływających i dowożonych z całego Sandomierza i nie tylko. Pracownica tutejszej oczyszczalni uświadomiła uczniom związek między tym, co się wrzuca do kanalizacji, a kosztem oczyszczania ścieków. Po tej prelekcji, połączonej ze zwiedzaniem obiektów oczyszczalni, uczniowie zostali zaproszeni do laboratorium, w którym przeprowadza się szereg skomplikowanych badań i analiz, kontrolując jakość ścieków surowych i już oczyszczonych.
Mimo niesprzyjającej aury uczniom dopisywały humory. Mieli również wiele szczegółowych pytań, na które otrzymali w trakcie zajęć odpowiedzi.
Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować pracownikom oczyszczalni za umożliwienie nam zwiedzania tego obiektu oraz za życzliwość i cierpliwość.
Osobami odpowiedzialnymi za organizację tych zajęć były Panie: E. Rutkowska i M. Bielecka.