Pod tym hasłem w dniu 19.03.2018 roku w Sandomierskim Centrum Kultury - Port Kultury odbyło się spotkanie patriotyczne pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego. Wzięli w nim udział uczniowie sandomierskich szkół, wśród nich delegacja naszej szkoły, uczniowie klasy 6b oraz zuchy z gromady Bractwo Leśnej Przygody.
Uroczystość rozpoczął Wicewojewoda Świętokrzyski pan Andrzej Bętkowski, który powitał gości oraz młodzież, zwracając szczególną uwagę na cel naszego wspólnego spotkania, czyli setną rocznicę Niepodległości Polski. Pan Wojewoda skierował ciepłe słowa do młodego pokolenia lokalnych patriotów, wzywając ich do dbałości o własną Ojczyznę oraz propagowanie w społeczności sandomierskiej wzorca patrioty. Do słów Wicewojewody przyłączył się poseł na Sejm pan Marek Kwitek, który mocno zaakcentował rolę miejscowego patriotyzmu jako ogromny wkład w dobrą kondycję Polski- naszego ojczystego kraju. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat różnorodnych wydarzeń historycznych, które miały wpływ na odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Poznali postać wybitnego polskiego patrioty Józefa Piłsudskiego. Nabytą wiedzę sprawdzili w działaniu, czyli poprzez udział w międzyszkolnym QUIZIE. Uczennice klasy 6b – reprezentantki naszej szkoły, zdobyły 3 miejsce. W dalszej części spotkania dzieci oraz młodzież uczestniczyły w licznych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów imprezy, m.in. zwiedzaniu różnych wystaw związanych z historią Polski, miłych zabawach przybliżających treści historyczne. Uczniowska delegacja naszej szkoły była pod opieką P. E. Strzelińskiej i P. R. Chyły.