W dniach 19.03-23.03. 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu zespół nauczycieli bloku humanistycznego przeprowadził cykl zajęć w klasach IV-VII propagujących piękno języka polskiego pod hasłem „Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie”.
I dzień - W pierwszym dniu TKJ wzięły udział pięcioosobowe reprezentacje klas IV w „Ortograficznej corridzie”. Do walki zagrzewały ich słowa tekstu: „Corrida, corrida to walka z bykami, to także zabawa-poznajcie ją sami.Bo byki to groźne są czworonogi, to także i błędy, słuchaczu nasz drogi. Więc walczmy, więc walczmy, więc walczmy dziś z bykami, by pisać poprawnie, cel sobie stawiamy”!
W ortograficznych zmaganiach ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy 4c w składzie: L. Wakuluk, K. Wójcik, A. Nowicki, I. Siatrak, G. Fiutowska.
Zajęcia dla klas IV przygotowała i przeprowadziła polonistka Alicja Kamińska.
II dzień - W drugim dniu święta języka uczniowie klas 5 rozwiązywali „Quiz mitologiczny”.
Najlepszą znajomością mitologii wykazali się uczniowie klasy 5c, reprezentacja w składzie: L. Hajduk, W. Graczyk, P. Rybacki, J. Krzysztoń, K. Sieradzki.
Zajęcia dla klas V przygotowała i przeprowadziła polonistka Edyta Sidor-Szwajda we współpracy z historykiem Romanem Chyłą .
III dzień - W trzecim dniu T.K.J. w szranki stanęli reprezentanci klas 6 w turnieju „Z frazeologią za pan brat”. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z dwóch części. Ostatecznie zwyciężyła reprezentacja klasy 6c w składzie: W. Forc, A. Forc, J. Kołodziej, M. Krop, P. Boś.
Zajęcia dla klas VI przygotowały i przeprowadziły polonistki Agnieszka Słotwińska i Bożena Dygas.
IV dzień - W kolejnym dniu zmagań z naukami humanistycznymi do rywalizacji przystąpiły pięcioosobowe reprezentacje klas VII. Siódmoklasiści wzięli udział w „Quizie biblijnym”. Materią konkursu była ogólna wiedza Starego i Nowego Testamentu. Zwycięzców w dogrywce wyłoniła dopiero Kazimiera Iłłakowiczówna wierszem „Kain i Abel”. Zwyciężyli ostatecznie reprezentanci klasy VII a: N. Niewęgłowski, M. Chorab, J. Drobiazg, F. Walicki, J. Masternak.
Zajęcia dla klas VII przygotowali nauczyciele religii: Sylwia Lipczyńska, s. Monika Dudek, ks. Krzysztof Sibiga.
V dzień - Tydzień Kultury Języka zakończył uroczysty apel, na którym wręczono nagrody zwycięzcom.