Dnia 27.04.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu odbył się uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie klas 1-7.
„3 maja-cóż to za data? Dla setek młodych ludzi jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.
Uczniowie klasy VII B w barwnych strojach z epoki udowodnili swoim występem, że bardzo dobrze znają historię Polski oraz potrafią w przystępny sposób wytłumaczyć swoim młodszym koleżankom i kolegom, czym była Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku, w jakim celu została zaprojektowana, jakie kwestie regulowała.
Uroczystość uświetniły występy grup tanecznych klas 1-4 pod kierunkiem Pana Dariusza Bukowskiego. W ich wykonaniu zobaczyliśmy tańce: Polonez 3 Maja oraz Krakowiak.
W tym roku program artystyczny związany ze świętem państwowym, przygotowali uczniowie klasy VII B pod kierunkiem Pani Alicji Kamińskiej. Występ uświetnił również chór szkolny pod przewodnictwem Pani Anny Rajkowskiej. Dekoracje przygotowała Pani Magdalena Łukawska.
Dziękujemy wszystkim, a w szczególności uczniom przygotowującym i biorącym udział w akademii, za przypomnienie nam tego jakże ważnego wydarzenia w historii naszego kraju.