„Życie pojedynczego człowieka znaczy coś tylko wtedy,

jeśli dzięki niemu życie każdej żywej istoty staje się bardziej godne i piękne.

Życie stanowi świętość, to znaczy jest wartością nadrzędną,

której wszelkie inne wartości są podporządkowane”.

Albert Einstein

W dniu 11 maja 2018 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu obchodzony był Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Podczas uroczystości uświadomiono uczniom czym jest niepełnosprawność, jakie są jej rodzaje i jak wspierać niepełnosprawnych kolegów oraz koleżanki, którzy uczęszczają do naszej szkoły.
Obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami zostały zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. Ubiegłego wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało Rande-vous de la Dignite (Spotkanie z godnością). Święto ma być okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w szkole, pracy, w urzędach oraz w życiu codziennym.
W tym dniu uczniowie z klas Va i Vb wraz z nauczycielami pracującymi w klasach integracyjnych, przygotowali apel, który przybrał formę prezentacji multimedialnej. Zaprezentowane były krótkie filmy dotyczące różnych niepełnosprawności w różnych jej wymiarach oraz cytaty dotyczące kwestii tolerancji i akceptacji. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki: „Pamiętaj wtedy, żeś szczęśliwy” i „Tolerancja”. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Anna Zawadzka. Podkreśliła, że bardzo ważną kwestią jest pomoc osobom niepełnosprawnym, ich poszanowanie oraz akceptacja w środowisku szkolnym i społecznym. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, na twarzach niektórych z nich można było zauważyć wzruszenie.