Za czyją sprawą dzieją się rzeczy dziwne i niewytłumaczalne? Dlaczego niekiedy coś wymyka się nauce i zdrowemu rozsądkowi? Jakie moce za tym się kryją? – Odpowiedź na te i inne nurtujące pytania uczniowie sandomierskich szkół wraz z opiekunami i rodzicami poznali 9 czerwca o godz. 11.00 w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej w Sandomierzu, gdzie odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego „Sandomierskie Straszony 2018”. Organizatorem przedsięwzięcia była Kuźnia Talentu Kuźnia Rysunku.
Spośród 35 prac jury powołane przez organizatorów wytypowało jedenastu śmiałków – laureatów Konkursu Literackiego, którzy zostali bohaterami sobotniego spotkania. To dzięki nim sandomierzanie dowiedzieli się, że mają swoje Straszony: Akwę Marynę, Tatarzyna Czanbaja, Stalowego Rycerza, Gniewomira.
Jednym z laureatów, który wykazał się fantastyczną wyobraźnią i kreatywnością, był Filip Walicki, uczeń klasy VII „a” Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu. Otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek. Filip, pod opieką Pani Edyty Sidor-Szwajdy, użył mocy swojego talentu, a tym samym stał się autorem opowiadania o Akwie Marynie – zdolnej, tajemniczej, sandomierskiej malarce. Praca młodego artysty z „Jedynki” rzuciła nowe światło na tę, tajemniczą postać. Wpłynie zapewne na historię Sandomierza, bowiem siódmoklasista zostanie współautorem książki „Sandomierskie Straszony. Tajemnice wychodzą z mroku …”, którą ukaże się drukiem jesienią bieżącego roku. Sobotnie spotkanie nie było ostatnim. Jesienią, przy okazji prezentacji wydrukowanej książki, odbędzie się kolejne, w znacznie większym gronie. Pojawią się przyszli czytelnicy, a młodzi pisarze, wśród nich Filip Walicki, złożą pierwsze autografy pod swoimi opowiadaniami.