Dnia 26.10.2018 roku odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 1 uroczysta lekcja patriotyzmu. Apel przygotowały nauczycielki: Aneta Przyłucka, Elżbieta Strzelińska, Zuzanna Wilisowska, Beata Lipiec. Głównymi aktorami były zuchy z gromady „Bractwo Leśnej Przygody" oraz uczniowie klas objętych innowacją " Klub Moli Książkowych" z klas 1b, 1c, 2a. Treść przedstawienia nawiązywała do postawy patriotycznej  " Małego Polaka". Głównym celem było zapoznanie dzieci ze znaczeniem słowa NIEPODLEGŁOŚĆ.

Zaproszenie dzieci przyjęli przedstawiciele Wojska Polskiego: major Grzegorz Flis z Pierwszego Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Balicach oraz przedstawiciele 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego: sierżant Szczucki, szeregowa Cebuchowska, szeregowy Chała, którzy opowiedzieli uczniom o swojej służbie oraz zaprezentowali elementy swojego wyposażenia. Dzieci mogły przymierzyć: kamizelki, maski, hełmy i zadać żołnierzom różnorodne pytania.

Na zakończenie wystąpili uczniowie klas: 2b i 3a z piosenką „Co to jest Niepodległość".