Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sandomierzu wraz z pocztem sztandarowym oraz delegacją drużyny zuchowej wzięli udział w miejskich obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 2018 roku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Drugiego Pułku Piechoty Legionów na Cmentarzu Katedralnym , gdzie odbył się apel poległych i oddanie salwy honorowej. Przedstawiciele władz powiatowych, miejskich organizacji społecznych, szkół, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Poczty sztandarowe oddały hołd wszystkim walczącym za wolność i niepodległość Polski. Uroczystość zakończono koncertem pieśni patriotycznych. Opiekunami młodzieży szkolnejbyli nauczyciele: Pan W. Aleksandrowicz, Panie: M. Pracało i E. Strzelińska.