Dni Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu zbiegły się w czasie z ogłoszonym przez prezydenta świętem narodowym – Dniem Nauki Polskiej. Z okazji tego święta przygotowano bogaty program zajęć przeznaczony dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Pierwszego dnia obchodów miało miejsce bliskie spotkanie z wszechświatem w mobilnym planetarium „Anuka” oraz warsztaty astronomiczne. W sensach uczestniczyli wszyscy uczniowie, którzy po pokazie zgłębili swoją wiedzę na warsztatach. Rozmawiali o tym, jak będzie wyglądało nocą niebo i jaki gwiazdozbiór i fazy księżyca będzie można oglądać. Zaprezentowano także krótki filmik o tym, co w przyszłości będzie można wybudować na Księżycu. W kolejnych dniach uczniowie wzięli udział w licznych konkursach.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w pokazie mody kosmicznej gdzie zaprezentowali fantastyczne, własnoręcznie wykonane stroje, wykazując się przy tym pomysłowością i kreatywnością. Dodatkowo swoją wiedzę zaprezentowali na cyklicznym już konkursie pt.: „Tajemniczy kosmos”.

Przedstawiciele klas IV-VI oraz VII -VIII wzięli udział w konkursie na prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości Mikołaja Kopernika.

Dla tej grupy wiekowej przygotowano również mobilny konkurs KAHOOT pt.: „Mikołaj Kopernik i jego historia”. Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Z uwagi na ogromną liczbę uczniów – 103 os. przeprowadzono go w 3 turach. Uczniowie na bieżąco mogli śledzić swoje osiągnięcia i wyniki końcowe.

W ostatnim dniu obchodów odbył się uroczysty apel, na którym zebrani mogli obejrzeć prezentacje multimedialne o życiu Mikołaja Kopernika- przygotowane przez uczniów. Na zakończenie z rąk Pana Dyrektora mgr W. Goska uczniowie odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe za wyniki w różnych konkursach. W tym roku nad organizacją i przebiegiem tych szczególnych dni w szkole czuwały Panie: J. Śliwińska, M. Napieracz, A. Turbiarz, A. Przyłucka, E. Strzelińska, W. Aleksandrowicz.