XXXI edycja Tygodnia Kultury Języka została poświęcona sztuce czytania.

Motywem przewodnim projektu były słowa Wisławy Szymborskiej:  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto od wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Długosza w Sandomierzu. Wnętrze biblioteki zachwyciło bogactwem księgozbioru i wspaniałą, nowoczesną przestrzenią. Można było zobaczyć ekspozycję starodruków, obserwować proces katalogowania książek oraz nauczyć się z korzystać z katalogu on-line.  Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w szeregu zabaw. W tych wyjątkowych lekcjach bibliotecznych brały udział klasy: 4a, 4c, 5a, 5b, 6b wraz z opiekunami.

W klasie 7a została przeprowadzona lekcja religii, której głównym celem było kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem w oparciu o wybrane teksty biblijne. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z fragmentami Ksiąg Nowego Testamentu, poznali metodę rozważania Słowa Bożego oraz wykonali plakat zachęcający do częstszej lektury Pisma Świętego.

W klasach 7a i 8c odbyły się  zajęcia multimedialne poświęcone wybitnym ludziom uznanym przez Sejm i Senat RP za Patronów 2023 roku, m. in.  Maurycemu Mochnackiemu czy Wisławie Szymborskiej. Pamiętając o tym, że rok 2023 to także rok Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, jeden z uczniów przybliżył koleżankom i kolegom wydarzenia związane z powstaniem kwietniowym w 1943 roku.  Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Uczeń podkreślił, że rocznicę powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja ,,Żonkile’’  organizowana corocznie 19 kwietnia i również to, że w 2023 roku kampania odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN ,,Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.

Ponadto przez cały tydzień uczniowie chętnie odwiedzali bibliotekę szkolną, biorąc udział w akcji „Przerwa na czytanie”. Z takich przerw skorzystało w sumie 64 uczniów!

Na podsumowanie Tygodnia Kultury Języka odbył się Turniej Pięknego Czytania, podczas którego reprezentanci klas 4-8 interpretowali głosowo fragmenty wybranych dzieł.

Jury uhonorowało I miejscem następujących uczniów:

Nadia Janiszewska – kl. 4b

Miłosz Garboś – kl. 6b

Maria Baska – kl. 7a

Julia Klimczak – kl. 8d

Dzięki udziałowi w TKJ uczniowie naszej szkoły mogli rozwijać kompetencje czytelnicze, językowe oraz poznać sylwetki tych, którzy mieli ogromny wpływ na naszą historię i kulturę.