W dniu 22.02.2023 r. uczniowie naszej szkoły: Kacper Pietruszka kl. 8c, Michał Baska kl. 8c i Jakub Gorczyca kl. 8c na sesji Rady Miasta Sandomierza w obecności zastępcy Burmistrza Pana Janusza Stasiaka, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Wojciecha Czerwca oraz wszystkich Radnych otrzymali gratulacje od wszystkich zebranych. Uczniowie są laureatami 1 miejsca etapu ogólnopolskiego w "Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych" zorganizowanym przez The International Statistical Institute.
Duże brawa należą się również dla opiekuna projektu Pana Witolda Aleksandrowicza, pod którego czujnym okiem powstała konkursowa koncepcja pt: "Czy Polska jest krajem atrakcyjnym dla młodych turystów z zagranicy?" O projekcie podczas sesji opowiadał zebranym w Sali Narad sandomierskiego Ratusza Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 - Pan Marcin Sykucki, dumny z sukcesów wychowanków swojej szkoły.
Wszyscy trzymamy kciuki za naszych laureatów, by podczas rozgrywek na poziomie międzynarodowym odniesli jak najwyższą lokatę. Wyniki etapu międzynarodowego zostaną ogłoszone na Światowym Kongresie Statystycznym w Kanadzie w lipcu 2023 roku.
zdjęcia z UM
21 i 22 stycznia świętujemy dni, o których nikt – dzieci i dorośli nie mogą zapomnieć – Dzień Babci i Dziadka. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z klas trzecich przedstawiły program artystyczny. Oprócz montażu słowno–muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dziecięce wiersze i piosenki niezmiennie cieszą i wzruszają.
Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie. Frekwencja jak co roku dopisała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na zakończenie pan dyrektor Marcin Sykucki podziękował małym artystom, a czcigodnym gościom złożył najlepsze życzenia.
Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek to piękny zwyczaj, który od wieków przyczynia się do tego, że okres Bożego Narodzenia jest dla nas tak niezwykłym. 11 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się XXIII Przegląd Kolęd i Pastorałek. W Przeglądzie uczestniczyło 22 uczniów z klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 4. Mali artyści zaprezentowali kolędy i pastorałki z towarzyszeniem akompaniamentu na instrumentach perkusyjnych lub klawiszowych. Jury tegorocznego Przeglądu wyłoniło najlepszych wykonawców. Wszystkim artystom gratulujemy odwagi i talentu.
XXIII Przegląd Kolęd i Pastorałek przygotowała i przeprowadziła mgr Beata Lipiec, mgr Sylwia Lipczyńska i siostra Monika Dudek.
LOP to najstarsza przyrodnicza organizacja w Polsce, której celem jest w szerokim znaczeniu ochrona przyrody. 9 stycznia przypadały Dni Ligi i z tej właśnie okazji młodzi przyrodnicy ze SKLOP ,,Ekoludek,, uczestniczyli w warsztatach i prelekcji przyrodniczej poprowadzonej przez V-ce prezesa podkarpackiego oddziału LOP oraz przyrodnika z Centrum Natura 2000. Gościom serdecznie dziękujemy, a naszym małym przyrodnikom życzymy jeszcze więcej energii do działań na rzecz przyrody.
Dzień 10 listopada 2022 r. w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości.
Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji patriotycznej. Mogliśmy obejrzeć montaż słowno- muzyczny „Moja Ojczyzna”. Apel miał uświadomić zebranym „Czym jest dla mnie WOLNA OJCZYZNA?” „Jak rozumiemy współczesny PATRIOTYZM?”.
Patriotyzm- to postawa szacunku i oddania własnej ojczyźnie. Gotowość do jej obrony w każdej chwili, czego przykładem jest wspomniana w akademii postawa narodu ukraińskiego. Obecnie, kiedy Polska cieszy się niepodległością i jest państwem demokratycznym, młodzi ludzie nie muszą przelewać krwi, jednak zawsze muszą pamiętać , że wolność nie jest dana raz na zawsze!
Podczas apelu mieliśmy okazję obejrzeć krótkie filmiki ukazujące piękne krajobrazy naszej Ojczyzny, ale także wstrząsające obrazy wojny w Ukrainie. Przemierzyliśmy niemal całą Polskę. Byliśmy w miejscach dalekich, znanych i podziwianych, ale i w tych bliskich sercu i zamieszkaniu. Usłyszeliśmy recytacje wierszy: fr. ”Kwiatów polskich” J. Tuwima, „Dwie ojczyzny” A. Słonimskiego, „Oblicze ojczyzny” T. Różewicza.
Wysłuchaliśmy wielu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego: „Legiony” „Taki kraj” „Matka płakała” itp.
10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo udany, połączył wszystkich. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach poczucie patriotyzmu, pogłębić więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdecznie dziękujemy organizatorom tej uroczystości: p. Alicji Kamińskiej, p. Annie Rajkowskiej, p. Witoldowi Aleksandrowiczowi, p. Katarzynie Majewskiej, p. Magdzie Łukawskiej, p. Maciejowi Stefańskiemu za przygotowaną uroczystość, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.
Bierzemy udział w akcji „Szkoły Pełne Talentów”.
Jak przekazać nam swojego TALENCIAKA?
https://szkoly.lidl.pl/VoucherDonation/grant?partyId=85500011291
odszukaj naszą szkołę – zeskanuj kod QR z TALENCIAKA lub wpisz go odręcznie. Po zaakceptowaniu TALENCIAK zostanie przypisany do naszej szkoły.
Dziękujemy J
17 września delegacja uczniów naszej szkoły, wzięła udział w miejskich uroczystościach upamiętniających Światowy Dzień Sybiraka i 83 rocznicę sowieckiej agresjii na Polskę.