Aktualności

11 maja 2022 roku – w Porcie Kultury odbyło się  podsumowanie X Jubileuszowego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych, "Siła przyjaźni" zorganizowanym przez Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jednocześnie dokonano rozstrzygnięcia kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Laureatem został uczeń klasy Va – Wojciech Kowalski, który otrzymał główną nagrodę. Dziewięcioro innych uczniów uzyskało wyróżnienie, otrzymali dyplomy i nagrody. W tym dniu miało również miejsce nagrodzenie dzieci, którzy przystąpili do spektakli profilaktycznych. Uczniowie klasy VIII "d" zostali nagrodzeni za przygotowanie inscenizacji ,,Sąd, ale nie Ostateczny”. Ponadto nagrody zdobyły dzieci z klasy II b za przedstawienie ,,Zyskaj przyjaciela”.

Nad przebiegiem przedsięwzięć czuwały Panie: E. Strzelińska, E. Sidor-Szwajda, A. Turbiarz i M. Wyrazik.

W dniu 11.05.2022 r. odbyło się wręczenie nagród laureatom V Powiatowego Konkursu Ortograficznego. W szkolnych etapach Powiatowego Konkursu Ortograficznego udział wzięło ponad 500 uczniów. Mistrzem ortografii została nasza uczennica Lena Nowosielska z kl. 8d.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!
 
 

W dniach poprzedzających 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji wśród uczniów klas VII-VIII przeprowadzony został konkurs „Echa Konstytucji 3 Maja". Uczniowie opracowali autorskie prace w technice komputerowej poświęcone miejscom, postaciom i motywom związanym z Konstytucją 3 Maja. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy VIIIc. Filmik zmontowany przez zwycięzców obejrzą na lekcjach wychowawczych koledzy i koleżanki z klas IV-VIII. Ukoronowaniem działań patriotycznych było wykonanie gazetki upamiętniającej uchwalenie Ustawy Rządowej.

W dniu 3 maja odbyły się miejskie uroczystości obchodów tak ważnej dla Polaków rocznicy. O godz. 10.30 w Bazylice Katedralnej miała miejsce msza św. o charakterze patriotycznym. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe przemaszerowały na Rynek Starego Miasta, gdzie zebrani wysłuchali okolicznościowych przemówień. Następnie przed tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza przybyłe delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki i zapaliły znicze. W uroczystościach brali udział uczniowie SU , którzy godnie reprezentowali naszą szkołę wraz z opiekunami. Nad organizacją i przebiegiem tegorocznych obchodów czuwali nauczyciele - W. Aleksandrowicz, E. Sidor-Szwajda, M. Wojtoń, M. Łukawska.

W bieżącym roku szkolnym Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem „Zainwestuj w Naszą Planetę”. W tym dniu uczniowie poszczególnych klas ubrali się na kolor zielony, z nadzieją na lepsze jutro. Przeprowadzono zajęcia o tematyce ekologicznej. Ponadto uczniowie wykonywali plakaty, śpiewali piosenki, pisali list do Ziemi a Ziemia pisała list do ludzi.

27.04.2022. odbyły się klasowe rozgrywki w Konkursie Ekologicznym. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy ekologiczne oraz uświadomienie im, że Ziemia to nasze wspólne dobro. W rywalizacji brali udział reprezentanci klas IV- VII. Konkurs przeprowadzono w II turach.

Wyniki konkursu:

Klasy IV - V

I miejsce – V A

Skład drużyny: Maja Feledyn, Gabriela Andrzejewska, Adam Andrzejewski

II miejsce –  IV C

Skład drużyny: Angelika Gorycka, Katarzyna Szczuchniak

III miejsce – IV B

Skład drużyny: Maja Kurosz, Natalia Kotarska, Barbara Pacholczak

Klasy VI - VII

I miejsce – VII C

Skład drużyny: Michał Baska, Kacper Pietruszka, Aleksandra Szczuchniak

II miejsce –  VII A

Skład drużyny: Wiktoria Goździewska, Maja Wiącek, Natalia Włodarczyk

III miejsce –  VI A

Skład drużyny: Michalina Chrząstowska, Julia Goździewska, Maciej Czerwonka

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły Panie: Monika Bielecka, Teresa Bryła

Uczniowie szkoły bardzo aktywnie włączyli się w jego obchody.

26 kwietnia 2022 r. w budynku Samorządowego Centrum Kultury w Obrazowie odbyły się eliminacje szczebla powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięli udział najlepsi uczestnicy eliminacji gminnych w swoich kategoriach wiekowych. Organizatorem eliminacji powiatowych OTWP był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sandomierzu.
W konkursie wzięło udział w sumie 15 uczestników w 3 grupach wiekowych:
- grupa I (uczniowie szkół podstawowych, klasy I-IV),
- grupa II (uczniowie szkół podstawowych, klasy V-VIII),
- grupa III (uczniowie szkoły ponadpodstawowe).

Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl 4b - Wiktoria Zielonka. Miło nam nadmienić, że nasza uczennica w najmłodszej kategorii zajęła III miejsce. Opiekunem uczennicy był Pan Grzegorz Błachnio.

Na zakończenie turnieju Starosta Sandomierski Pan Marcin Piwnik oraz Komendant Powiatowy PSP w Sandomierzu mł. bryg. Piotr Krytusa, podziękowali uczestnikom, a także opiekunom za udział w turnieju i wręczyli okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe oraz upominki, które  ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Gminę Obrazów i Komendanta Powiatowego PSP w Sandomierzu. 

Dnia 23 kwietnia 2022 roku w sandomierskim Porcie Kultury odbył się koncert „Na ludową nutę dla Ukrainy‘’ pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi.

Uczniowie naszej szkoły z klas - 1a, 1b, 2b, 3a i 3c, którzy tańczą w ramach Zespołu Pieśni i Tańca - „Ziemia Sandomierska” zaprezentowali zgromadzonej widowni oraz gościom z Ukrainy swoje umiejętności taneczne i wokalne. Młodzi artyści ubrani w przepiękne kolorowe stroje zatańczyli różne tańca ludowe, mi krakowiaka, trojaka, taniec lubelski. Poza występem uczniów z SP nr 1 publiczność oglądała również „Zespołu Pieśni i Tańca Dębianie’’ oraz Grupę Śpiewaczą z Wrzaw. Celem koncertu było zebranie funduszy na kupno potrzebnych środków medycznych dla walczących mieszkańców Ukrainy.

Występ dzieci spotkał się z miłym przyjęciem i aplauzem przybyłych osób. Na zakończenie imprezy Pan Burmistrz Marcin Marzec podziękował dzieciom i opiekunom za profesjonalne przygotowanie imprezy. Tancerzy do występu przygotowywał choreograf zespołu P. D. Bukowski oraz nauczyciele, Panie: K. Kras, M. Pracało, A. Turbiarz, M. Wyrazik, M. Kiliańska i K. Skotnicka.

Udział w imprezie był dla wszystkich uczestników wyrazem solidarności z Ukrainą w tym trudnym czasie.

W dniu 25 kwietnia 2022 r. w sali konferencyjnej OMEGA w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczystość podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2021/2022. Na Galę Laureatów została zaproszona uczennica naszej szkoły Aleksandra Szczuchniak z klasy 7c, która została laureatką III Wojewódzkiego Konkursu z Biologii.

Olu jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć i gratulujemy tytułu laureata.

Gratulacje należą się również uczniom, którzy otrzymali tytuł finalisty III Wojewódzkiego Konkursu z Geografii - finalistką została Aleksandra Grzesik z klasy 8a. Natomiast tytuł finalisty IX Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego uzyskał Filip Mazurek z klasy 8c.

Duże brawa dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Sandomierzu oraz ich opiekunów Pani Jolanty Pytki, Witolda Aleksandrowicza oraz Marty Drobek.

W dniu 23 kwietnia 2022 r. w Sandomierzu odbył się Festiwal Gier Planszowych. Organizatorem był - Sandomierski Klub Szachowy i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do gry o najlepsze miejsca dołączyli również uczniowie Szkoły Podstawowej nr1. Rywalizacja była zacięta, ponieważ uczestnicy wykazywali się dużymi umiejętnościami, zarówno w grze w szachy, jak i planszówkach. Zawody odbywały się zarówno w drużynach, jak i indywidualnie. W kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjna była nasza szkoła.

Oto szachowi zwycięzcy:

Chwiałkowski Bartłomiej – 3c, Gorycka Andżelika – 4c, Stawiarz Paweł – 4c, Pietruszka Kacper – 7c, Wąsik Wojciech – 7c

Triumfatorzy w grach planszowych:

Niezgoda Tomasz – 5b, Kurosz Maja – 4b, Karolak Michał – 2b, Korycki Jan – 2b, Korycki Stanisław - 2b, Derewienko Michał – 2b, Dziura Zofia – 1c , Dziura Adam – 1c

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W dniu 20 kwietnia Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU realizowała w naszej szkole zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 1-8, w zakresie bezpieczeństwa. Szkoła Podstawowa nr 1 została wybrana do realizacji tego projektu jako jedna ze szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego. Celem przedsięwzięcia było zwiększenie wśród uczniów świadomości współczesnych zagrożeń oraz właściwego zachowania się wobec nich. Zajęcia odbywały się w czterech strefach:

- Strefa bezpiecznego ruchu i rozrywki

Tu uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach, elektrycznych hulajnogach, poznać podstawowe zasady ruchu drogowego, zapoznać się z niebezpieczeństwami jakie kryje za sobą brawura na drodze, sprawdzić na symulatorze dachowania realistyczne odwzorowanie sytuacji wypadkowej.

- Strefa bezpiecznego dorastania

To spotkanie z policjantem, w bloku tym poruszone były tematy związane z wszelkimi zagrożeniami płynącymi z Internetu mi; działanie grup przestępczych, hejt, bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych, kont oraz aplikacji. Uczniowie przy pomocy symulatorów upośledzających zmysły po spożyciu alkoholu i narkotyków mogli uświadomić sobie zagrożenia jakie powodują te używki.

- Strefa teatru

W tej strefie odegrana została sztuka „Magiczne drzwi”. Podczas przedstawienia poruszone były takie zagadnienia jak: łamanie reguł, stawianie granic, asertywność, dopalacze, mocne przeżycia, bezpieczeństwo w domu i szkole.

- Strefa pierwszej pomocy

To pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratownika medycznego, gry i zabawy z pierwszej pomocy z udziałem uczniów, konkursy ,filmiki instruktażowe o prowadzeniu działań w przypadku niepożądanych zdarzeń. Tu również uczniowie poznali cenne wskazówki jak radzić sobie z ograniczeniami wynikającymi z pandemii.

Zajęcia w poszczególnych strefach dostosowane były do poszczególnych grup wiekowych, a sposób ich prowadzenia przez specjalistów aktywizował wszystkie dzieci.

Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zainteresowaniem brali udział w poszczególnych blokach zadaniowych. W ciągu jednego dnia mogli poznać zagrożenia jakie przed nimi stoją oraz poznać sposoby i metody reagowania i właściwego zachowania w trudnych sytuacjach.