W dniach od 9 do 11 stycznia 2017 roku  kolejny raz   gościliśmy w naszej szkole grupę studentów z Uniwersytetu Taylor w Indianie. Spotkanie miało charakter warsztatów językowych, w których wzięli udział uczniowie klas IV-VI.
Program pierwszego dnia skoncentrowany był na zajęciach integracyjnych. Uczestnicy warsztatów z ogromnym zaangażowaniem realizowali wytyczone zadania. Podczas 3 godzinnych zajęć uczniowie wspólnie z grupą amerykańskich studentów uczestniczyli w zabawach leksykalnych oraz potyczkach językowych.
Drugiego dnia miały miejsce zajęcia plenerowe w wymiarze 5 godzin. Celem zajęć była promocja miasta Sandomierza, zapoznanie przybyłych gości z dziedzictwem naszego miasta. Forma realizacji zadania, w postaci gry przypominającej podchody, okazała się ogromną atrakcją dla uczestników.  Kolejną atrakcją było zwiedzenie podziemi Collegium Gostomianum, zapoznanie się z historią miejsca obecnie będącego siedzibą I Liceum Ogólnokształcącego.
Napięty harmonogram dnia uwieńczony został poprzez uczestnictwo w koncercie charytatywnym. Chwile obcowania ze sztuką zarówno aktorską jak i muzyczną w wersji polskiej i angielskiej dopełnił niezwykle atrakcyjny program.
Ostatni dzień warsztatów przeznaczony był na zmagania sportowe. Atmosfera wspólnych rozgrywek sprawiła, iż wszyscy uczestnicy we wspaniałych humorach zaangażowali się w realizację ostatniego punktu warsztatów jakim było prezentacja oraz degustacja potraw polskich.
Dni spędzone w towarzystwie gości z USA minęły bardzo szybko. Była to kształcąca przygoda zarówno dla polskich jak i amerykańskich uczestników. Możliwość doskonalenia swoich kompetencji, poznania kultury i obyczajowości a przede wszystkim nawiązania nowych relacji i przyjaźni. Mamy nadzieję, iż tego typu warsztaty przybiorą postać cyklicznie odbywających się spotkań. Warsztaty zorganizowane zostały dzięki wsparciu ze strony Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr1. Organizatorami byli nauczyciele uczący języka angielskiego tj. Panie: M. Drobek, M. Kania oraz M. Wojtoń.