Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 są uroczyste obchody rocznicy urodzin patrona szkoły Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 476 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, człowieka wielu talentów.

W tygodniu poprzedzającym obchody rocznicy wychowawcy klas IV - VIII, korzystając z prezentacji multimedialnej i scenariusza opracowanego przez organizatorki obchodów przeprowadzili zajęcia wzbogacające wiedzę o astronomie. 19 lutego trzyosobowe reprezentacje klas wzięły udział w turnieju wiedzy i umiejętności, w którym wykazały się znajomością faktów z życia słynnego Polaka oraz wykonały model pojazdu kosmicznego. Młodzież zadziwiła jury turnieju wiedzą i kreatywnym wykorzystaniem przygotowanych materiałów oraz umiejętnością twórczej współpracy w zespole. W efekcie powstały modele niezwykłych pojazdów kosmicznych. Najwyższe lokaty w turnieju zdobyli uczniowie klasy: 4c, 7a, 8b . Otrzymali ,,GLEJT na dzień bez pytania” dla swojej klasy.

Tego samego dnia uczniowie klas I - III wysłuchali książek o Mikołaju Koperniku”, które czytał Igor Stachula z klasy VIII c. Wielką atrakcją okazał się pokaz Virtual Quest. Wirtualna rzeczywistość dostarczyła uczniom klas I - VI nieziemskich doznań. Dzięki specjalnym okularom przenieśli się w przestrzeń kosmiczną gdzie mogli odbyć międzyplanetarną podróż.

W przygotowanie obchodów rocznicy zaangażowały się Panie: Marta Drobek, Małgorzata Pracało, Aneta Przyłucka i Jolanta Rzeźnik.